Answer:
Given:
I usually walk from home to work. This morning, I walked for 10 minutes until I was halfway to work.
I then realized that I would be late if I kept walking.
I ran the rest of the way. I run twice as fast as I walk.
Find:
The number of minutes in total did it take me to get from home to work
Step-by-step explanation:
Had I kept walking, the second half of my trip would have taken 10 more minutes.
By doubling my speed for the second half of my trip,
I halved the amount of time it took me to finish.
So, the second half of my trip took 5 minutes, for a total trip time of 10+5 = 15 minutes.
The number of minutes in total did it take me to get from home to work is 15 minutes.
Answer:
18 ounce package for $6.30
Step-by-step explanation:
For each one, you divide the money by the package to see how much it is per ounce.
2.59 / 7 = $0.37 per oz
4.56 / 12 = $0.38 per oz
6.30 / 18 = $0.35 per oz
Answer:
b=−5x+y
Step-by-step explanation:
Let's solve for b.
y=5x+b
Step 1: Flip the equation.
b+5x=y
Step 2: Add -5x to both sides.
b+5x+−5x=y+−5x
b=−5x+y
Given three grids with each grid representing one whole.
Each grid represents 1 ones and each vertical bar of a grid represent 1 tenth.
There are 10 vertical bars in each grid, hence each grid represent 1 ones = 10 tenths and 2 grids represent 2 ones = 20 tenths.
Therefore, two complete grids are to be shaded to <span>show that 2 ones is the same as 20 tenths</span>
To express sin O as a fraction in simplest term is 5/6
<h3>
How to determine the expression</h3>
Using the formula:
Sin O = opposite/ hypotenuse
Where opposite = The side directly opposite the angle
hypotenuse = The longest side of the triangle
Sin O = 5 / 6
Therefore, to express sin O as a fraction in simplest term is 5/6
Learn more about the trigonometry here:
brainly.com/question/7331447
#SPJ1