1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xenn [34]
2 years ago
10

Please help meeeeee!!!!

Mathematics
2 answers:
ser-zykov [4K]2 years ago
8 0
I think the answer is B y= 3x-7
sladkih [1.3K]2 years ago
3 0

Answer:

B

Step-by-step explanation:

I think the answer is B as it is on the positive side.

You might be interested in
3 x (1 3/8 + 1/2<br> 3/8 and 1/2 is a fraction <br> Please hurry 5th math is a nightmare!!
katrin [286]

Answer:

6.88

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
0.75(3.55a - 6b) simplified please ​
GREYUIT [131]

Answer:

Step-by-step explanation:

2.66a-6b

3 0
3 years ago
A butcher has 10 3/4 pounds of ground beef that will be priced at 3.40 dollars per pound. He divides the meat into 8 equal packa
spin [16.1K]
Well we know that 10 and 3/4 is equivalent to 10.75.  If we divide the meat into 8 equal packages we have to divide 10.75 by 8.  Dividing 10.75 by 8 gives us 1.34375 pounds of meat per package.  If we take that, and multiply it by our given value of $3.40 per pound, we end up getting $4.57 a package.
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Someone help me please???
NeTakaya
Im thinking the 3rd one . I’m not 100 percent sure.
3 0
3 years ago
PLzzzzzzz helppppppppp!!!
fomenos
5. y = -3 x - 8

6. y = - 1/2 x + 1
7 0
2 years ago
Other questions:
  • Can someone help me Solve 6
    7·1 answer
  • What’s the linear equation for (1,21)(2,33)(3,45)(4,57)
    9·1 answer
  • What are the answers ( with all work shown )
    5·1 answer
  • Im trying to do IXL and I dont understand the way my teacher teaches (ironic right?)
    13·1 answer
  • The monthly cost (in dollars) of a long-distance phone plan is a linear function of the total calling time (in minutes). The mon
    14·1 answer
  • At Stop and Shop this week, grapes the price of grapes is 2.5 pounds (lbs) for $6.70. 1 How many pounds of grapes can you buy fo
    8·2 answers
  • Solve –16t² +144= 0 to find the number of seconds, t, it takes for an object dropped from 144 ft above the ground to hit the gro
    9·1 answer
  • Help me pleaseeeeeeeeeeeeeeeeeeee
    6·1 answer
  • -8 + 4 is equivalent to?<br><br> -12<br> 12<br> -4<br> 4
    6·2 answers
  • Simplify completely!!!
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!