1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Crazy boy [7]
3 years ago
6

Natalie is going mountain biking. She can buy a bike for $250 or she can rent a bike for $30 an hour. In both cases, she must al

so rent a helmet for $5 an hour. Which inequality shows the number of hours Natalie must bike for the cost of buying a bike to be less than renting a bike?
Mathematics
1 answer:
scZoUnD [109]3 years ago
5 0

Given :

Natalie is going mountain biking. She can buy a bike for $250 or she can rent a bike for $30 an hour.

In both cases, she must also rent a helmet for $5 an hour.

To Find :

Which inequality shows the number of hours Natalie must bike for the cost of buying a bike to be less than renting a bike.

Solution :

Let, after t hours total money required is ( if she rent bike ).

T = 30t.

Money required to purchase bike , M = $250.

For cost of buying a bike to be less than renting a bike :

30t>250\\\\t > \dfrac{25}{3}\ hours\\\\t>8\dfrac{1}{3}\ hours\\\\t>8\ hours \ 20 \ minutes

Hence, this is the required solution.

You might be interested in
Diameter of the circle whose radius is given <br>a) 3.5cm<br>​
sdas [7]
To find the diameter of the radius you need to multiply 3.5 x 2 = 7

5 0
3 years ago
Help!! i cant figure this out :( pic attached
max2010maxim [7]
ANSWERS:
Between 7 & 8: √50, √62
Between 8 & 9: √70, √74
Between 9 & 10: √90, √83

Hope it helps u!
5 0
3 years ago
The following data show the number of candies in 15 different bags.
Serjik [45]

Answer:

Im pretty sure its c

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Read 2 more answers
16)
elixir [45]

$78

The difference between choice A and B is 5 meals and $80 so 1 meal is $16. So we can subtract $16 from $250 and we get $234 for 3 nights. 1 night is $78

8 0
3 years ago
HELLO HELP ASAP ATTACHING PIC BELOW ITS KHAN
11Alexandr11 [23.1K]

Answer:

a

Step-by-step explanation:

the graphic is step by step

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • PLz look at the pic below
    7·1 answer
  • What two-digit numbers greater than 69 are divisible by 2 and 11?
    5·1 answer
  • Solve.
    9·1 answer
  • The consumer price index is
    11·1 answer
  • Will 4 - 6 be a negative or positive answer?<br> Negative<br> Positive
    5·1 answer
  • A particle moves on the x-axis so that its position is continuous on the interval [3, 13] with some of its values for its veloci
    11·1 answer
  • A website profit as a function of vistors is represented in teh table the function is quadratic
    7·1 answer
  • 17. A television costs $270.25 including 15% sales tax. How much of<br> the cost is tax?
    13·1 answer
  • What is 1,455.8 x 4,628.9?
    12·2 answers
  • What type of number is 2
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!