$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Answer:
8/15
Step-by-step explanation:
Well to add fractions you have to have the same denominator so you would multiply your 1/3 by 5 to be 5/15 then you can add.
3/15 + 5/15 = 8/15
Answer:
8 1/8
Step-by-step explanation:
V = 16 1/4 • 1/2
V = 8 1/8
Answer:
Y=-4x+6
Step-by-step explanation:
Step 1: Add -x to both sides.
X+0.25y+-x=1.5+-x
0.25y=-x+1.5
Step 2: Divide both sides by 0.25.
0.25y/0.25=-x+1.5/0.25
Y=-4x+6
Hope I helped