1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alina [70]
3 years ago
6

A 7-kilogram bag of lollipops costs $42.14. What is the unit price?

Mathematics
1 answer:
Tanya [424]3 years ago
8 0

Answer:

$6.02

Step-by-step explanation:

Divide the price of the lollipops by the weight

price/weight

42.14/7=6.02

So, the unit price is $6.02 per kilogram

Hope this helped!

You might be interested in
The number 6 is a solution to which of the following inequalities?
Paladinen [302]

Answer:

21 + x < 28

Step-by-step explanation:

27 is in fact greater than 28 if you where to input 6 into the x spot, this is the only one that's a true expression.

8 0
3 years ago
Keisha pumped 6 gallons of water into her pool each minute for 48 minutes what was the total change in the amount of water in th
Eduardwww [97]

The total change in the amount of water in the pool is 288 gallons.

<h3>What is Volume?</h3>

Volume is a scalar quantity expressing the amount of three-dimensional space enclosed by a closed surface.

Here, Rate of water pumped into her pool = 6 gallons / minute.

          Total Duration = 48 minutes

Total amount of water = Rate X Time

                                     = 6 X 48

                                     = 288 gallons

Thus, the total change in the amount of water in the pool is 288 gallons.

Learn more about Volume from:

brainly.com/question/1578538

#SPJ1

3 0
2 years ago
Some one please help me out on number 2? Please please.
Nataliya [291]
 I'm not pretty sure but I think it would be y I'm not pretty good with these type of question so don't take my answer correctly but at least we tried I tried like 3 times and I guess I didn't really get it its very confusing but just refer to me as a stand off I'm pushing you to get it right good luck try answering my question on my page please I need to complete it tonight to get extra credit and I'm having a hard time that's why I signed up for brainly,com free for 30 days for my trial. Thank you very much
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The volume of a rectangular prism is 210 cubic meters. The rectangular base is 5 meters by 6 meters. What is the height of the p
Ksenya-84 [330]

Answer:

7

Step-by-step explanation:

V = base x height

base = 5 x 6

5 x 6 = 30

V = 210

H = V/Base

H = 210/30

210/30 = 7

H = 7

5 0
2 years ago
I need help with this question
aalyn [17]
The first step is to square root both sides to get the exponent out. that actually is the only step :)
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Luna mixes 3/4 cup of orange juice with 3/8 cup of cranberry juice. She gives 5/8 cup of juice to mags. How much is left in luna
    15·1 answer
  • The area of w is 289m². Find the circumference of w
    11·1 answer
  • A line contains the points (-12,60) and (60, -42). What is the slope of the line in simplified form?
    13·1 answer
  • Celery is on sale at both Greg's market in the veggie emporium at Greg's market a 5 pound bag of celery cost $2.85 and a veggie
    5·2 answers
  • Sketch the graph of each function
    5·2 answers
  • 6xy-8x2 what is the answer to this question
    7·2 answers
  • What is the cost of the TV?
    5·1 answer
  • The first floor of a house consists of a kitchen And dining room. The areas of the living room ,kitchen, and dining room are in
    5·1 answer
  • Please help<br> y∝1/√x If y=5<br> when x=36 find,<br> x when y=3
    8·2 answers
  • Carlos scored 152, 138, and 160 in 3 consecutive
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!