1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nostrana [21]
2 years ago
13

True or false & why? please help.

Mathematics
2 answers:
MrMuchimi2 years ago
4 0
False.
We know that \sqrt{36} = 6, so \sqrt{35} must be less than 6.
6 - (something less than 6) > 0
Lilit [14]2 years ago
3 0
Well, the answer to the first part of the equation is 0.08392022, then you just have to decipher if 0.08392022 < 0 is true or false. For why, you could put how rounding affected the answer. Hopefully this all makes sense. :)
You might be interested in
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Pasta comes with tomato sauce and can be ordered with some, all, or none of these ingredients in the sauce: {onions, garlic, car
Radda [10]

Answer:

FORMULA USED-

NUMBER OF SUBSETS OF A SET WITH n ELEMENTS= 2^n

Here our set is { onions, garlic, carrots, brocoli, shrimp, mushrooms, zucchini, green pepper}

Different variations available for ordering pasta with tomato sauce= 28 = 256 ( As here n= 8)

8 0
3 years ago
A square has a perimeter of 40 m what is the length of each side
zubka84 [21]

Answer:

10m

Step-by-step explanation:

<u>Perimeter</u> means adding up all of the sides of a shape.

One property of a square is that <u>all lengths of a square are the same</u>.

We also know squares have <u>4 sides</u>.

<u />

Lets set up an expression to solve the length for each side with variable S representing the length of a side:

4 * S = 40

Divide each side by 4:

S = 10

Therefore, each side of the square has a length 10m

<u />

7 0
1 year ago
Please help me with this question!! I also need the steps
e-lub [12.9K]

Hi there!

\large\boxed{x = \frac{\pi}{3} \text{ and } \pi}

We are given:

cos(7x)cos(4x) = -1 - sin(7x)sin(4x)

Begin by moving all terms with variables to one side:

cos(7x)cos(4x) + sin(7x)sin(4x) = -1

The corresponding trig identity is cos(A - B). Thus:

cos(7x - 4x) = cos(7x)cos(4x) + sin(7x)sin(4x) = -1

cos(3x) = -1

cos = -1 at  π, so:

3x = π

x = π/3

We can also find another solution. Let 3π = -1:

3x = 3π

x = π

Thus, solutions on [0, 2π) are π/3 and π.

8 0
3 years ago
Emma wants to build a fishpond next to her cabin. The ratio of Bass to Bluefish should be 4 to 1. If her pond can hold 30 fish,
Studentka2010 [4]

I am not shere but I thing is 120

Step-by-step explanation:

like 120

5 0
3 years ago
Other questions:
  • For ΔABC, which transformation composition is COMMUTATIVE?
    6·2 answers
  • What is the ratio of the corresponding sides of ABCD to LMNO?<br> 3/2<br> 1/2<br> 2/3<br> 2/1
    14·1 answer
  • 3. Your math, literature, Spanish, history, and science homework
    12·1 answer
  • Please help meh <br> Which inequality is represented by this graph?
    13·2 answers
  • Don't you times by a thousand then times the answer<br> I got 60,000
    11·1 answer
  • 5m – 8 = 3m + 8 for m
    13·1 answer
  • Find x in the following figure
    13·2 answers
  • What is the percent change if the temperature rises from 21*C to 29*C? Round to the nearest tenth.
    13·1 answer
  • Algebra 2 pls help lol
    11·1 answer
  • Find the derivative for the problem below and show ur work
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!