1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
zubka84 [21]
3 years ago
10

HELPPPP I WILL GIVE BRAINLYIST

Mathematics
2 answers:
Furkat [3]3 years ago
7 0
Give me the characteristics and I’ll give you the examples
dalvyx [7]3 years ago
4 0

You dont list the things but id assume a good start would be they dont have cells

You might be interested in
Four ponds of banana cost $6 what is the cost per pound of bananas
vodomira [7]

Answer:

1.50

Step-by-step explanation:

6÷4=1.50, 1.50×4= 6.00

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Select the correct answer.<br> Which sum or difference is modeled by the algebra tiles?
7nadin3 [17]

Answer:

c is the answer

Step-by-step explanation:

when you put the negative into the second equation it makes it match up with the algebra tiles answer

GIVE ME BRAINILEST

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Only two problems I don’t understand. Don’t just give me answer, explain too please.
marta [7]

Answer:

12. Option b: 20 is the correct answer.

13. Option a: A rose costs $1 more than a daisy is the correct answer.

Step-by-step explanation:

12. Given that:

15x+10y=700       Eqn 1

x+y=60      Eqn 2

To find x, we will eliminate y be multiplying Eqn 2 by 10

10(x+y=60)

10x+10y=600      Eqn 3

Subtracting Eqn 3 from Eqn 2

(15x+10y)-(10x+10y)=700-600

15x+10y-10x-10y=100

5x=100

Dividing both sides by 5

\frac{5x}{5}=\frac{100}{5}\\x=20

Hence,

Option b: 20 is the correct answer.

13. Given that:

5x+4y=32     Eqn 1

x+6y=22       Eqn 2

Multiplying Eqn 2 by 5

5(x+6y=22)

5x+30y=110     Eqn 3

Subtracting Eqn 1 from Eqn 3

(5x+30y)-(5x+4y)=110-32

5x+30y-5x+4y=78

26y=78

Dividing both sides by 26

\frac{26y}{26}=\frac{78}{26}\\y=3

Putting y=3 in Eqn 2

x+6(3)=22

x+18=22

x=22-18

x=4

Hence,

Option a: A rose costs $1 more than a daisy is the correct answer.

7 0
3 years ago
kevin answered 54 out of 60 questions correct on his algebra quiz.what is his score as a percent ? round your answer to the near
Mila [183]

Answer: 90%

Step-by-step explanation:

54/60=0.9 0.9*100= 90

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two cylinders have the same size base, but one is twice as tall. Explain why the taller cylinder does not have double the surfac
Igoryamba

Answer:

The surface area of a cylinder is the sum of the areas of the two bases and the area of the lateral surface. If the height of the cylinder is doubled, the area of the lateral surface is doubled, but the areas of the bases remain the same.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • BRO I NEED HELP!!!!
    5·1 answer
  • Looking for a math tutor please message me. I'm in algebra 2<br>11th grade.
    8·1 answer
  • Which topic offers enough depth to allow the development of a research
    7·2 answers
  • At a Zoo, 3 pandas eat a total of 181 1/2 pounds of bamboo shoots each day.The male panda eats 3 times as much the baby. How man
    5·1 answer
  • Asap plz<br> What is the reciprocal of 2 3/8? <br> 19/8 <br> 16/3 <br> 8/19 <br> 3/16
    7·1 answer
  • What value of x makes the equation true for the equation 25 = 2x -4?
    13·1 answer
  • Write the expression: nine divided by the quantity of x plus y
    6·1 answer
  • Keisha placed a painting in the center of a dark sheet
    7·1 answer
  • 15 more than 3 times a number is 45. What is the number?
    10·2 answers
  • DUE TMR HELP PLSSS
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!