1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MrRa [10]
3 years ago
6

What does the line y=-2x+5 look like?

Mathematics
1 answer:
Usimov [2.4K]3 years ago
5 0

\huge{\boxed{\text{D}}}

This line is in the format y=mx+b, where m is the slope.

A horizontal line has a slope of 0.

A vertical line has an undefined slope.

A positive slope makes the line go upwards and to the right.

<em>A negative slope makes the line go downwards and to the right.</em>

You might be interested in
Han drinks three gallons of iced tea each day. Each gallon of iced tea contains ¾ cups of sugar. How much sugar does Han drink w
erica [24]

Answer:

3 cups of sugar.

Step-by-step explanation:

Han drinks 3/4 of a cup of sugar each day when she drinks iced tea. She drinks 3 gallons, and each contains 3/4. If each contains only 3/4, we will have to multiply 3/4 by 3 gallons to find our answer to this question.

\frac{3}{4} = 1 \text{-gallon}

So, now we will have to multiply 3/4 by the number 3.

\frac{3}{4} × 3 = \frac{12}{4}

12/4 is equal to 3, so the answer is 3.

7 0
2 years ago
A population of 1200 rabbits increases by 2.5% each year. At the end of 5 years, there will be approximately 1,358 rabbits in th
lubasha [3.4K]

Answer: y= 1200 (1.025)^t

Step-by-step explanation:

Hi, to answer this question we have to apply an exponential growth function:

A = P (1 + r) t  

Where:

p = original population

r = growing rate (decimal form)

t= years

A = population after t years

Replacing with the values given:

1200= 1200 (1+ 2.5/100)^5

1200= 1200 (1+ 0.025)^5

1200= 1200 (1.025)^5

For the number of rabbits, y, at the end of t years

y= 1200 (1.025)^t

Feel free to ask for more if needed or if you did not understand something.

4 0
3 years ago
A chef has 6 jars of spices. How many ways can he line up the jars on his kitchen shelf? Show your work.
neonofarm [45]
6*6=36.  he can line the jars pu 36 diff ways.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
How do i do this pls help me
Delvig [45]

Answer:

y =  \frac{1}{7} x + 7

Step-by-step explanation:

x-7y = -49

i) move x to the right-hand side and change its sign

-7y = -49-x

ii) change the signs on both sides of the equation

7y = 49+x

iii) divide both sides of the equation by 7

\frac{7y}{7}  = \frac{49}{7}  +  \frac{x}{7}

y = 7 +  \frac{1}{7}  x

iv) use the commutative property to reorder the terms

* commutative property: a+b = b+a

y =  \frac{1}{7} x + 7

3 0
2 years ago
Find (−3d2+10d−8)−(7d2−d−6). The difference is .
katovenus [111]

-10d^2 + 11d - 2

To find this, distribute the - to 7d^2 - d - 6.

This will give you a new equation of:

-3d^2 + 10d - 8 -7d^2 + d + 6

Combine like terms to get the answer above.

Hope this helps!

3 0
3 years ago
Other questions:
  • |-3|-2 ³ + 1/3 ÷ 1/6- 2 × 1/2 - (√4 -6 ÷2)
    7·1 answer
  • 4.7+x=3.1<br> Solve for <br> x<br> .<br> x=
    8·2 answers
  • What is the right answer?
    5·1 answer
  • Which statement is equivalent to the inequality 5z &lt; 30
    10·1 answer
  • Candice spent 5 1/4 hours doing her homework. Her brother, Ronald, spent 1/2 that number of hours doing his homework. How many h
    14·2 answers
  • Ccompares 3.67( )36.7
    6·1 answer
  • A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?
    14·2 answers
  • Write the meanings of the following words​
    15·2 answers
  • Peter received a trophy at the state math competition. His trophy is in the shape of a square pyramid and is covered in wrapping
    10·1 answer
  • Which points are 4 units apart?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!