1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Akimi4 [234]
3 years ago
14

A 3lb bag of red onions cost $1.38. What is the unit price?

Mathematics
2 answers:
meriva3 years ago
8 0

Answer:

Step-by-step explanation:

a 3 lb bag of onions for 1.38...

1.38 / 3 = $ 0.46 per lb <===

avanturin [10]3 years ago
6 0

Answer:

$0.46

Step-by-step explanation:

1.38/3

0.46

You might be interested in
Write a ratio for the perimeter to the Area <br> Length=3 cm<br> Height= 10 cm
ivolga24 [154]

Answer:

3:10

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the midpoint of JK if J(-7. -5) and K(-3,7).
qaws [65]

Answer:

( − 5 , 1 )

Step-by-step explanation:

Use the midpoint formula to find the midpoint of the line segment.

7 0
3 years ago
Six copies of the sum of nine fifths and three ​
fgiga [73]

Answer: What is the complete question? Can you comment it?

Step-by-step explanation: I can’t help unless I know what the full question is. Sorry.

5 0
2 years ago
The diameter of your bicycle wheel is 34inches
Bingel [31]
That does not make sense sorry :(
5 0
3 years ago
In the next step of the derivation, we passed a horizontal plane through the sphere b up from the center. We let the radius of t
ra1l [238]

Answer:

it's A

Step-by-step explanation:

Just took the assignment on EDG

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Emily gets 9n a Ferris wheel at its lowest point which is 10 feet above the ground. She notices that she is 50 feet above the gr
    15·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through the points (3,-2) and (6,3)? Put your answer in full reduced form
    12·1 answer
  • Find the square root of 14-4√6​
    10·1 answer
  • Austin and Aaron were running for mayor in a small town. Aaron received 54% of the votes. Austin received 3266 votes. How many v
    9·1 answer
  • What is the answer ?
    5·2 answers
  • Solve the following system of equations below x-2y=3 2x-3y=9
    14·2 answers
  • Jane is going to fence in her back yard. She has purchased 120 feet of fencing and knows that she wants to fence in a rectangula
    10·2 answers
  • Evan bought 5 pounds of bananas for $10. How much did he pay per pound?​
    10·2 answers
  • Which of these is the same as <br> 8<br> 9<br> ÷ <br> 2<br> 3<br> ?
    15·2 answers
  • Find the indicated length
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!