1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
stealth61 [152]
2 years ago
13

In​ 2009, the national debt of a government was about ​$10.5 trillion. Using 308.0 million as the population for that​ year, abo

ut how much was this per​ person? Write the amount in standard notation to the nearest dollar.
Mathematics
1 answer:
Katarina [22]2 years ago
4 0

Answer:

34091 dollars per person

Step-by-step explanation:

In order to answer the question, you have to divide the amount of debt by the amount of population to obtain the amount of dollars per person.

The debt was $10.5 trillion. A trillion is a thousand billion  (1000 multiplied by a billion which is 10^{9} in scientific notation)

1000=10^{3}

One trillion is (10^{3})(10^{9})=10^{12}

The debt is: $ 10.5 x 10^{12}

The population is scientific notation is: 308.0 x 10^{6}

Dividing the amount of debt by the amount of population:

\frac{(10.5)(10^{12})}{(308.0)(10^{6})}=\frac{(10.5)(10^{12-6})}{308.0}=\frac{(10.5)(10^{6})}{308.0}

Simplifying and expressing it in standard notation:

34090.9 dollars per person

Rounding to the nearest dollar:

34091 dollars per person.

You might be interested in
Daniel's goal is to walk 100 miles.• He walks 5 miles every day.• He has
lozanna [386]

Answer:

65 miles

Step-by-step explanation:

Given:

  • k = how many more miles Daniel has to walk
  • Goal = 100 miles
  • Daily miles = 5 miles
  • Number of days already walked = 7 days

Equation:

5 × 7 + k = 100

Solving:

⇒ 5 × 7 + k = 100

⇒ 35 + k = 100

⇒ k = 100 - 35

⇒ k = 65

3 0
2 years ago
if 5 potatoes together weigh a kilogram and a 8 pears together 1,200 grams which weighs more a potatoe or a pear
pychu [463]
Pears because grams are more than kilograms
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does the table below represent a proportional<br> relationship? Show your work to prove
dolphi86 [110]

Answer:

the table does represent a propor. rela. since y=12x

you can multiply the x values by 12 and that y value will be just that, and in this case, all of them are multiplied by 12.

7 0
2 years ago
Charlotte finds two landscape gardeners online: the first charges a fixed fee of $20 per job plus $15 per hour for labor, while
Damm [24]

$15 per hour for labor plus $5 per hour for labor

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I WILL GIVE BRAINLY!! HELP!! ASAP!! Links WILL be reported... thank you.
marissa [1.9K]

Answer:

my answer would be c. y=lX+7l

3 0
2 years ago
Other questions:
  • Mrs. Elenis is going to Europe with her students tonight. She has 12fl.ounce bottle of shampoo and a 10fl.ounce of mouthwash. Th
    12·1 answer
  • a bag of change 4 nickles,1 quarter,5 dimes,and 15 pennies .what is the probability of choosing a nickel
    11·2 answers
  • It takes Carmen 30 minutes to drive 3.5 miles on her golf cart. How far can Carmen drive in 120 minutes?
    6·2 answers
  • PLZ HELP NOOOOW!!
    12·1 answer
  • Mrs. Walters buys 5 and 1/4 pounds of strawberries for $8.40. What is the unit cost of the strawberries?
    9·2 answers
  • Wyatt surveyed 200 of the students in his school about their favorite color. 30% said their favorite color was purple. How many
    6·2 answers
  • What is the solution to this equation?<br><br><br> 2x + 3 = x − 4
    11·2 answers
  • What is the percentage plz help me with this Question.
    11·2 answers
  • Which choice is a correct congruence statement for the triangles?
    15·1 answer
  • Which expression is equivalent to 5 (3+4)?<br> A) 15 + 20<br> B) 15 + 4<br> © 8 + 9<br> D) 15 + 9
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!