1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
qwelly [4]
3 years ago
11

What is the unit price for the cans of lemonade at each of the store 24packs 2 for 9 12packs 4 for 10 12packs 3 for 9

Mathematics
2 answers:
Vinil7 [7]3 years ago
6 0
24 packs (2 for 9):
9/2=4.5 per pack
4.5/24=.1875 (round to .19 per can)

12 packs (4 for 10):
10/4=2.5 per pack
2.5/12=.2083 (round to .21 per can)

12 packs (3 for 9):
9/3=3 per pack
3/12=.25 per can.
garri49 [273]3 years ago
3 0

Answer:24 packs (2 for 9):

9/2=4.5 per pack

4.5/24=.1875 (round to .19 per can)

From which store should you shop in.

From shop smart 24packs 2for $9

You might be interested in
Hello so as you can see i got a ton of hw :) Helpp :')
olasank [31]

Answer:

Step-by-step explanation:

A. 1.13 and B is 1.37

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Using the Pythagorean Theorem, which two examples are right triangles?
eimsori [14]

Answer:

2 and 4

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Write 2.6 as a mixed fraction
irina1246 [14]
2 3/5 is 2.6 as a mixed fraction
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tina wants to save money for school. Tina invests $1000 in an account that pays an interest rate of 8%. How many years will it t
Neko [114]
1300 = 1000 (1.08)^t
1.3 = (1.08)^t
log base 1.08 (1.3) = t
3.41 = t
8 0
2 years ago
Simplify the expression. 8(s-1)
TEA [102]

Answer:

8s-8

Step-by-step explanation:

Use the distributive property: #(a-b) = #*a - #*b. In this case 8s - 8.

Hope it helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Small gift box to hold a ring shaped like a cube the box measures 1.4 inches on each side what is the volume of the gift box rou
    12·1 answer
  • What's the answer and the work
    8·1 answer
  • Which measurement unit might be used to measure the perimeter of a polyground
    12·1 answer
  • How many more times is 0.125 secs than 0.15 secs?
    5·2 answers
  • What is the equation of the line that passes through points (15,9) and (-2,9)
    12·1 answer
  • The side lengths of triangle a are increased by 40%. The side lengths of triangle b do not change. What is the new ratio of the
    8·1 answer
  • Can someone help me on number 30 please
    8·1 answer
  • In a box of chocolates, 1/5 of the chocolates contain nuts.
    9·1 answer
  • <img src="https://tex.z-dn.net/?f=%5Cfrac%7Ba%5E%7B3%7Db%5E%7B5%7D%7D%7Ba%5E%7B4%7Db%7D" id="TexFormula1" title="\frac{a^{3}b^{5
    15·1 answer
  • La la laaaaa don't answer just for the points -_-
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!