Answer:
Each cost 2.50$
Step-by-step explanation:
6.75+5.95=12.7
17.40-12.7=5
5÷2= 2.5
Each cost 2.50$
Answer:
16/3 or 5.33
Step-by-step explanation:
Cross multiply
4/1 * 3/4
4 * 4 = 16
3 * 1 = 3
Answer:
2y + 2z
6x³+2x²-10 + 2x²-24
6x³+4x²-34 ■
Step-by-step explanation:
Answer: first to tell you how to do it we start with y=mx=b or y1-y2/x1-x2 then put the values in. and slove for y
Step-by-step explanation:
Answer:
C. 10.5 pounds
Step-by-step explanation:
The worth of 3 loaves of bread is 3 times that of one loaf:
3 × 1.75 = 5.25
You want the number of pounds of oranges (p) at 0.50 per pound that has this same worth:
0.50p = 5.25
p = 5.25/0.50 = 10.50
10.5 pounds of oranges have an equivalent cost to 3 loaves of bread.