1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fofino [41]
3 years ago
9

2x − y = −4→10x − 5y = −20 3x 5y = 59→3x 5y = 59 13x = 39 which equation can replace 3x 5y = 59 in the original system and still

produce the same solution? 2x – y = –4 10x – 5y = –20 7x = 39 13x = 39
Mathematics
1 answer:
malfutka [58]3 years ago
8 0
13x = 39 can replace 3x + 5y = 59 in the original system and still produce the same solution.
You might be interested in
For number one I put C I wanna know if it’s right lol
nadezda [96]

Answer:

I think your right

hope this helps

have a good day :)

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is the answer in multiple choice? Explain how you got it.
adoni [48]

Cost of the 3 shirts before  tax = 2*49.96 + 1/2 * 49.96

= $124.90

After adding 7.1% tax total cost  = 124.90 * 1.071 = $133.77

So the cost od each shirt = 133.77 / 3 = $44.59  (answer)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5 1/6 divided by 2 5/12= 2 4/29 true or false
Alex_Xolod [135]
5 1/6 divided by 2 5/12 is 2 4/29 so it is true
3 0
3 years ago
A factory inspector found flaws in 3 out of 18 wooden boxes what is the experimental probability that the next wooden box will b
Sphinxa [80]

Answer:

16.666% would be flawed.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Can someone turn 1938 into a scientific notation for me? 10 POINTS
photoshop1234 [79]

Answer:

1.938 x 10^3

Step-by-step explanation:

1938 move decimal 3 times to left and times by 10 to 3rd

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help plz with this problems
    7·1 answer
  • 2 3/4 pound of veggie burgers for $8.80 what is the unit price per pound of veggie burgers
    8·1 answer
  • What does 5 + 3 1/8 =
    8·2 answers
  • How far is a football kicked if its y=-0.03x^2+1.53x
    15·1 answer
  • Please answer this correctly I have to finish the sums by today
    7·2 answers
  • 2. Mrs. Adams wants to buy bags of candy to pass
    12·1 answer
  • Hideki buys a skateboard that costs c dollars. After 6.5% sales tax is added, the total cost can be expressed by the expression
    6·1 answer
  • Someone please help me?
    6·1 answer
  • 9) Brennen is rock climbing and is 15 feet above ground level. He descends 4 feet,
    13·1 answer
  • HELP PLEASE 14 POINTS
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!