1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
asambeis [7]
3 years ago
11

!!!ASAP!!!Bisect angle rqp

Mathematics
1 answer:
Eddi Din [679]3 years ago
8 0

Step 1.

Use the compass. Place the point of the compass on Q

Draw an arc that intersects the lines of the angle. ( the arc should intersect lines PQ and RQ)

Step 2.

Locate the place where the arc intersects line PQ, put your point on the intersection, and draw another arc that is a little bit bigger than half of the angle. Do the same for line RQ. (the result should be that the two arcs you just drew form a curved x. The arc that you drew in step 1 also should be running through the middle of your x)

Step 3.

You now should have a total of three arcs. Find the point where all three arcs intersect, and draw a line from the point to point Q

You might be interested in
mark and Julie each on a sandwich shop in Missouri. last month Julie shop sold 12 more meatball sub sandwiches then Mark shop. i
Bogdan [553]
Mark: 52 meatball sandwiches
Julie: 64 meatball sandwiches

3 0
3 years ago
A food distributor conducts regular surveys of consumer spending on its products. The average weekly household spending (in doll
Contact [7]

Answer:

The equation of the least-squares regression line for this plot is approximately ŷ = 3.8 + two thirds times x.

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
4 times the measure of the complement of an angle is equal to 2/3he measure of the original angle's supplement. what is the meas
Andrej [43]
Let x be the angle
Complement of x is (90 degrees-x)
Supplement of x is (180 degrees-x)

4•(90-x)= 2/3(180-x)
3•4(90-x)=2(180-x)
1080-12x=360-2x
1080-360=12x-2x
720=10x
720/10= x
So x = 72 degrees
3 0
3 years ago
Is 100 t-shirts for $428.00 proportional to 3,000 t-shirts for $12,180.00?
Aleks04 [339]

No 3,000 t-shirts are = to 12,840.

8 0
3 years ago
An 8-meter roll of blue ribbon costs $5.12. What is the unit price?<br> per meter<br> Submit
ivann1987 [24]

Answer:

$0.64

Step-by-step explanation:

Unit price is the cost of a single metre of ribbon

5.12/8=0.64

7 0
3 years ago
Other questions:
  • On Monday, there was no snow on the ground in Buffalo, New York. On Tuesday, three inches of snow fell.On Wensday a half an inch
    11·1 answer
  • Can someone help me please?
    15·1 answer
  • Please help im finding this very difficult
    15·1 answer
  • Given: f(x) = 3 - x; g(x) = -2x<br><br> Find g[f(-1)].
    11·1 answer
  • Graph each function. Identify the domain and range. part 2​
    11·1 answer
  • The solution to (d+4)^2=9 is D=
    14·2 answers
  • Please help :) im giving brainlyyyy
    6·1 answer
  • SUPER EASY WILL GIVE BRAINLEIST IF DONE BEFORE 10 PM PLS HURRY. IF U HAVE TIME PLS HELP ME ON OTHER QUESTIONS THANK YOU &lt;3
    12·1 answer
  • Reese claims that if 60% of the registered voters cast 273,600 votes, there would be fewer registered voters than above. Is he c
    5·1 answer
  • WHAT IS THIS??????????????????????????????????????????????
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!