1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
8090 [49]
3 years ago
15

What is the slope-intercept form equation of the line that passes through (5,7) and (8,22)

Mathematics
1 answer:
JulsSmile [24]3 years ago
6 0

\bf (\stackrel{x_1}{5}~,~\stackrel{y_1}{7})\qquad(\stackrel{x_2}{8}~,~\stackrel{y_2}{22})\\\\\\ slope = m\implies\cfrac{\stackrel{rise}{ y_2- y_1}}{\stackrel{run}{ x_2- x_1}}\implies \cfrac{22-7}{8-5}\implies \cfrac{15}{3}\implies 5\\\\\\ \begin{array}{|c|ll}\cline{1-1}\textit{point-slope form}\\\cline{1-1}\\y-y_1=m(x-x_1)\\\\\cline{1-1}\end{array}\implies y-7=5(x-5)\\\\\\y-7=5x-25\implies y=5x-18

You might be interested in
2,114 x 98 *100 points show work
Vlad [161]
I can show you on a piece of paper
Hope this helps *smiles*

6 0
3 years ago
1/3·(−3x+4y−5z) help plz
Maksim231197 [3]

Answer:

To solve this we need to form 2 equations with only 2 variables.

x+4y-5z=-7

2x+y+5z=8

3x+5y=1

15x+10y+15z=35

6x+3y+15z=24

9x+7y=11

Now we need to use these to find x and y

9x+15y=3

9x+7y=11

8y=-8

y=-1

Therefore:

x=2

From this we can find that:

2(2)-1+5z=8

Therefore z=1

The answer is x=2, y=-1, z=1

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three friends go to the local farmers marketing. Ashley spends $8.25. Natalie spends 4 times as much as Ashley. Patrick spends $
xenn [34]

Patrick spends $42.50

$8.25 x 4 = $33

$33 + 9.50 =

$42.50

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
(QUICK QUESTION) If you have 18 credits In the 12th grade Is it possible to get 23 by June 2019?? In one semester
azamat

Its all up to you and how hard you are willing to work to get that may credits in one semester. But you could do it. Hope that helped!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
5x+3(3x−43)=............
Anvisha [2.4K]
14x - 129 (I think I’m so sorry if it’s wrong)
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If Logan's family can drive 23 1/8 miles on 1 gallon of gas,how far can they drive on 17 gallons
    5·1 answer
  • Four pounds of apples cost $1.56. What is the unit cost?
    8·1 answer
  • 1/2 + 2/5 I need someone to explain this, cause I'm extremely stupid
    14·1 answer
  • You want to buy some beans. Upper A 7​-ounce package costs ​$2.52. A 15​-ounce package costs ​$5.55. An 18​-ounce package costs
    5·1 answer
  • Eva loves tomatoes and plants them in her garden every spring. Before Eva plants the tomatoes, she divides her garden into eleve
    5·2 answers
  • Solve the above question by factoring and applying the Zero-Product property.
    14·1 answer
  • The cost of a gallon of milk used to be $2.25. The price has increased to 115 percent of what it was. What is the approximate ne
    13·2 answers
  • 85.2 grams to ounces
    15·2 answers
  • Field 0.45 kilo long and 0.4 kilo wide. What is the area in square meters
    10·2 answers
  • Using square ABCD, calculate the measure of ZEDC, if mZECD = 45°.<br> =
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!