1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ivanzaharov [21]
3 years ago
9

How many bits are needed to represent the decimal number 200?

Mathematics
1 answer:
mina [271]3 years ago
7 0
Log 2 200 = In 200 ã• In 2 = 7.6... â need 8 bits. If a signed number is being stored, then 9 bits would be needed as one as one would be needed to indicate the sign of the number.

8 (assuming unsigned numbers - i.e., you don’t reserve a bit for the sign.
You might be interested in
If arc BC is 42° and angle 5 is 32°, what is the measure of arc DE?
pychu [463]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
What’s the square root of 81
dalvyx [7]

Answer:

The square root of 81 is 9

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
If sound travels about 2 miles in 10 seconds, how far does sound travel in half a minute?
Anton [14]

Answer:

About 24.7 miles. Hope this helps!!!  

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
janie has four pieces of fruit two of the pieces of fruit are bananas write two fractions that describe the fraction of fruit th
-BARSIC- [3]

Answer:

1/2, 2/4.

Step-by-step explanation:

2/4 is one fraction because there are 2 bananas out of 4 pieces of fruit.

This can be simplified to 1/2.

3 0
3 years ago
How much is a medium pizza and garlic bread?
ruslelena [56]

Answer:

$10.10

Step-by-step explanation:

$7.50 + $2.60 = $10.10

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Find a unit vector u in the same direction as v= (8,-4)
    9·1 answer
  • Hi, it would be appreciated if u guys can answer this as soon as possible.
    15·2 answers
  • Math help mee plzzzzzz
    7·1 answer
  • The graph of linear equation A passes thru the points (-7,4) and (3,-10), while the graph of linear equation B passes thru the p
    8·1 answer
  • It passes through (-1,4) and is perpendicular to the x axis
    10·1 answer
  • If 5 gallons of gas cost $17.50, what is the unit price of the gas
    5·2 answers
  • Share $55 among for persons equally what would be the answer​
    8·2 answers
  • Determine the Chromatic Number of the following graph
    12·1 answer
  • If 6 = m/8, <br> What does "m" equal?
    9·2 answers
  • An expedition leader estimates that a group of hikers can carry less than 550 pounds of food and equipment.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!