The simplest form would be x
The rule for power to a power is 'keep the base and multiply the powers'.
3 * (1/3) = 1
So it would be x^1 or just x
Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
F(5) = -2 * 5 + 1 = -9
the pair is (5, -9)
Answer:
Hi there!
Your answer is:
B. 1.5
Step-by-step explanation:
The square root of 2.25 = 1.5
Check your work!
1.5×1.5 = 2.25!!✓
Hope this helps!
1st way
To solve this we need to know ratio.

Now we can see that odd numbers of geometric sequence are positive and even numbers are negative. 91 - odd number, so it will be positive. If ratio is equal to -1, than 91st number is

2nd way
Firstly, we need to find ratio.

Secondly, we need to use this formula

