1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
madreJ [45]
3 years ago
6

Using V = lwh, what is an expression for volume of the following rectangular prism? 5/2x+8. 12/x. X+4/4. Answer A.) 15/2x

Mathematics
2 answers:
Svetlanka [38]3 years ago
6 0

Step 1: Substitute the expression for l, w and h in the given volume formula.

l=\frac{5}{2x+8} ;w=\frac{12}{x}; h=\frac{x+4}{4} \\ \\ V=l*w*h\\ \\V=\frac{5}{2x+8} *\frac{12}{x}*\frac{x+4}{4}

Step 2: Simplify the expression by multiplying the fraction.

When multiplying fractions we need to multiply the numerator with numerator and denominator with denominator.

V=\frac{5}{2x+8} *\frac{12}{x} *\frac{x+4}{4} =\frac{5\cdot12\cdot(x+4)}{(2x+8)\cdot x\cdot4}

Factor 2x+8 in the denominator

V=\frac{60(x+4)}{4\cdot x\cdot 2(x+4)}

Cancel the common factors in the numerator and denominator.

V=\frac{15}{2x}

telo118 [61]3 years ago
3 0

Answer:

A.) 15/2x

Hope this helps!

You might be interested in
2/10 reading, 7/10 experiments, what is the fraction of time left ?
BlackZzzverrR [31]

Total time = 10/10

So time left = 10/10 - 2/10 - 7/10

= 10/10 - 9/10

= 1/10  (answer)

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Ian runs a farm stand that sells blueberries and apples. Each pound of blueberries sells for $1.75 and each pound of apples sell
Snowcat [4.5K]

x+y=46 and 1.75x+2y=89.50 can be used to determine the number of pounds of blueberries sold and the number of pounds of apples sold, where x represents the pounds of blueberries sold and y represents the pounds of apples sold.

Step-by-step explanation:

Cost of one pound of blueberries = $1.75

Cost of one pound of apples = $2

Total worth = $89.50

Total sold = 46 pounds.

Let,

x be the pounds of blueberries sold.

y be the pounds of apples sold

According to given statement;

x+y=46     Eqn 1

1.75x+2y=89.50   Eqn 2

x+y=46 and 1.75x+2y=89.50 can be used to determine the number of pounds of blueberries sold and the number of pounds of apples sold, where x represents the pounds of blueberries sold and y represents the pounds of apples sold.

Keywords: linear equation, variables

Learn more about variables at:

  • brainly.com/question/11150876
  • brainly.com/question/11175936

#LearnwithBrainly

5 0
3 years ago
I need help with this pls help 1 - 8 thanks if you do
GenaCL600 [577]
Answer to the first problem is 3 3/9

Reasoning:

To do these equations, you must change the mixed numbers into just fractions. I will do the first problem :)

2 divided by 3 2/3.

The first step in solving this equation is changing 3 2/3 back into a fraction.

To do this, do the denominator (3) times the whole number (also 3) and then add the numerator (2). 3 x 3 = 9. 9 is now your numerator and 3 is your denominator. 9/3

After this you want to put 10/1 MULTIPLIED by 3/9 (when dividing fractions you must flip the second fraction AND THEN MULTIPLY)

So 10/1 MULTIPLIED by 3/9 = 30/9

It then wants us to simply our answer. To do this, divide 30/9 by 9. You’ll get 3 3/9 as your answer for question 1!

Here is a pic to look at if you need anymore help!

8 0
3 years ago
Marlo had $35 but then spent $5​m
Step2247 [10]

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

All you do is subtract the 5 dollars that he spent from the 35 dollars he already had and you get $30!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Which expressions show the prime factorization of 90?
Andreas93 [3]
Prime factorization means that we divide 90 by prime numbers only.

90 ÷ 2 = 45
45 ÷ 3 = 15
15 ÷ 3 =   5

2 x 3 x 3 x 5 = 90

2 x 3² x 5 = 90 
or 2,3,3,or 5

7 0
3 years ago
Other questions:
  • How many ways can a 4 digit password be formed?
    11·2 answers
  • Please answer correctly !!!!!! Will mark brainliest !!!!!!!!!!
    5·1 answer
  • Please Help 1. (2/5)(-5/7) show your work 2. 4/9-1/3 show your work
    6·1 answer
  • A 2-quart carton of frozen yogurt costs $10:88. What is price per cup?
    8·1 answer
  • If you know help me please I’m stuck!
    7·1 answer
  • Suppose a nonhomogeneous system of 13 linear equations in 16 unknowns has a solution for all possible constants on the right sid
    10·1 answer
  • Which two lines are perpendicular?
    9·1 answer
  • A study is run comparing HDL cholesterol levels between men who exercise regularly and those who do not. The data are shown belo
    9·1 answer
  • Please help me with this question
    11·1 answer
  • The five starters for the Seaside Shooters scored all the team’s points in the final basketball game of the season. Regina Repor
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!