Answer: $2.90/cup
Step-by-step explanation:
1 pint = 2 cups
2 cups = $5.80
--> $5.80/2 = $2.90/cup
Hope you understand. tell me if u need help
First option:
y=money saved
x=number of months
y=30x+500
Second option:
y=50x+200
We have this system of equations:
y=30x+500
y=50x+200
We can solve this system of equations by equalization method
30x+500=50x+200
30x-50x=200-500
-20x=-300
x=-300/-20
x=15
so;
y=30x+500
y=30(15)+500
y=450+500
y=950
Answer; after 15 months, she would save the same amount using either option, the amount saved in either option will be $950.
I honestly don't know if this is correct but it might be i think its the middle one y=f(x)=x to the second power