1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Evgesh-ka [11]
3 years ago
8

Laker Company reported the following January purchases and sales data for its only product. Date Activities Units Acquired at Co

st Units sold at Retail Jan. 1 Beginning inventory 140 units @ $ 6.00
Mathematics
1 answer:
Serjik [45]3 years ago
4 0

<u>Complete Question,</u>

Q) Laker Company reported the following January purchases and sales data for its only product. Date Activities Units Acquired at Cost Units sold at Retail Jan. 1 Beginning inventory 140 units @ $ 6.00 = $ 840 Jan. 10 Sales 100 units @ $ 15 Jan. 20 Purchase 60 units @ $ 5.00 = 300 Jan. 25 Sales 80 units @ $ 15 Jan. 30 Purchase 180 units @ $ 4.50 = 810 Totals 380 units $ 1,950 180 units Required: The Company uses a periodic inventory system. For specific identification, ending inventory consists of 200 units, where 180 are from the January 30 purchase, 5 are from the January 20 purchase, and 15 are from beginning inventory. Determine the cost assigned to ending inventory and to cost of goods sold using

(a) specific identification

(b) weighted average

(c) FIFO

(d) LIFO

Answer:

Specific Identification Method:-

Ending Inventory  = $925.

Costs of goods Sold = $1025.

Weighted Average Method:-

Ending Inventory =  $1026.

Costs of goods Sold =  $924

FIFO  Method:-

Ending Inventory = $910.

Costs of goods Sold = $1040

LIFO Method:-

Ending Inventory = $1140.

Costs of goods Sold = $=810

<h3>Step-by-step explanation:</h3>

(a)<u> Specific identification method:</u>

<u>Ending inventory:</u>

180 units * $4.50 = $810

5 units * $5 = $25

15 units * $6 = $90

200 units * 0 = 0

$810 + $25 + $90 + 0= $925

<u>Cost of goods sold:</u>

125 units * $6 = $750

55 units * $5 = $275

180 units * 0 = 0

$750 + $275 + 0 = $1025

(b) <u>Weighted average method:</u>

Weighted average rate/unit = $1950 / 380 units = $5.131579

<u>Cost of goods sold:</u>

180 units * $5.131579 = $924

<u>Ending inventory:</u>

200 units * $5.131579 = $1026.

<u>(c) FIFO</u>

<u>Cost of goods sold:</u>

140 units * $6 = $840

40 units * $5 = $200

180 units * 0 = 0

$840 + $200 + 0 = $1040

<u>Ending inventory:</u>

20 units * $5 = $100

180 units * $4.50 = $810

200 units * 0 = 0

$100 + $810 + 0 = $910

<u>(d) LIFO</u>

<u>Cost of goods sold:</u>

180 units * $4.5 = $810

 180 units * $0 = 0

$810

<u>Ending inventory:</u>

140 units * $6 = $840

60 units * $5 = $300

200 units * $0 = $0

$840 + $300 = $1140

You might be interested in
Difference between compounded annually, monthly and daily.
zvonat [6]

Answer:

With monthly compounding, the bank will calculate interest on your account just once per month. It will not update your balance on a daily basis when it calculates how much interest it owes you. Assuming that the APR is the same, accounts with monthly compounding offer a lower APY than accounts with daily compounding.

5 0
2 years ago
What's the answer anyone know?
Katyanochek1 [597]
The answer is -2/6
Hope this helps
5 0
3 years ago
Which is more 0.5 or 5.0 and which is more 0.5 or 0.50
andriy [413]
1) 5.0
2) same

Hope that helped
And number two is equal because the 0 on the end don't count.
You could ask an teacher if you want, I mean I don't mine
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Three times a number is equal to say when 5 is added to to the number .find the number.​
sladkih [1.3K]

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

3x=x+5

2x=5

x=5/2 or x=2.5

5 0
3 years ago
What is (f⋅g)(x)?<br><br><br><br> f (x) =x^4−9<br><br> g (x) =x^3+9
mojhsa [17]
<span>(f⋅g)(x)=f(x)*g(x) 
</span>f(x)*g(x) = (x⁴−9)(x³+9)=x⁴x³+9x⁴-9x³-81=x⁷+9x⁴-9x³-81
(f⋅g)(x)=x⁷+9x⁴-9x³-81
3 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I solve p/q=r/s
    11·1 answer
  • Solve: I 2x +5 I + 6 ≥ 4
    11·1 answer
  • Tom’s Sporting Goods pays $37 each for a certain brand of basketball.Tom marks up the price by 45%.To the nearest cent,what is t
    8·1 answer
  • 4/2 as a mixed number
    14·2 answers
  • SOMEONE HELP PLZ!!!!!!!
    11·2 answers
  • Miki has 104 nickels and 88 dimes. She wants to divide her coins into groups where each group has the same number of
    6·1 answer
  • Simplify
    14·1 answer
  • What are all possible exterior angles of an isosceles triangle with a base angle of 31°
    5·1 answer
  • A. 67%<br> b. 33%<br> c. 40%<br> d. 25%
    12·1 answer
  • L really need help plz i will mark brainliest plz help​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!