1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Setler [38]
2 years ago
5

How many inches represent 1 mile? Convert the map scale to a unit rate. 3/10in = 7/8mi

Mathematics
1 answer:
mote1985 [20]2 years ago
8 0
I think it is 1357inchs

You might be interested in
Simplify/Solve: Lesson 33<br><br> (Also please do the numbers ex: 14e: {answer])
shutvik [7]
10) should be T= 13/4
You multiply both equations by 4 and the least common multiply of 4,2. Then 8 x 4 + 3 - 4t = 2 ( 5 x 2 +1 ) multiply 8 and 4 to get 32. Add 32 and 3 to get 35. Then you multiply 5 and 2 = 10 add 10 and 1 = 11 multiply 2 and 11 = 22 eventually ur equation should look like 35 - 4t =22 so you subtract 35 from 35 and 35 from 22 = -13 then you should have ur equation; -4t = -13 then you divide -4 by -4 = t so T = -13 /-4 but you simplify-13/-4 and switch the negative signs to positive ; 13/4
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A penny and a nickel are tossed. Describe the sample space of the experiment.
Irina-Kira [14]

Sample space would be:

(H,H), (H,T), (T,T), (T,H)

Here I have used H for heads and T for Tails... first coin for penny second for nickel...ok

Did you understand???

5 0
3 years ago
Arwen uses a dropper that produces drops that have a volume of 1/8 mL to fill a 30 mL test tube how many drops does it take to f
borishaifa [10]
240 drops. you take 8x1/8=1ml so you have 8 8ths times 30 to give you 240 drops for 30ml test tube

3 0
3 years ago
emma has 15 cookies and eats 2 cookies per day evan has 45 cookies and eats 8 each day how would you write and solve an equation
erastovalidia [21]
Lets say cookies = x and days = y.

2x times y = 15.

8x times y = 45.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
a 120 watt light bulb uses about 0.1 kilowatt of electricity per hour. if electricity costs 0.20 per kilowatt hour, how much doe
Allushta [10]
A 120 watt light-bulb is a 0.120 kilowatt light bulb.

In one hour, it uses 0.120 kilowatt-hour of energy.

If electrical energy costs $0.20 per kilowatt hour, then that light bulb costs

        (0.120 kilowatt-hour / hour) x (0.20 dollar / kilowatt-hour) =

                            (0.120 x $0.20 / hour)  =  

                                       $0.024 / hour  =  <span>2.4¢  per hour </span>
5 0
3 years ago
Other questions:
  • a shirt was originally priced at 65.00. the store is having a 5% off salw. how much will u pay for shirt after discount not incl
    12·1 answer
  • Candice wrote the four equations below she examined them, without solving them, to determine which equation has a infinite numbe
    9·2 answers
  • Logs are stacked in a pile with 74 logs on the bottom row and 6 on the top row. Each row has four more logs than the row above i
    11·1 answer
  • What temperature is 5 degrees less than 4 degrees Celsius
    12·2 answers
  • There are 28 shirts and 24 pants in the closet. What is the ratio of shirts to pants?
    8·1 answer
  • Stickers are sold in packs of 10 stickers or as singles. Miss Allen wants to buy 33 stickers. What are all of the ways she can b
    6·2 answers
  • Please answer asap!!!!!!!!!!!!!!!!!!1
    11·2 answers
  • What is the simple interest earned on $2500.00 that earns 3.5% interest for 24 months?
    8·1 answer
  • - 15x+45<br> 3) -2x +8 - 4y - 1.5x +<br> 7y - 11*
    6·1 answer
  • This is a Math question.
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!