1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
bixtya [17]
4 years ago
12

The cost for a pack of 24 pens is $4.08 . Find the unit price in dollars per pen. If necessary, round your answer to the nearest

cent.
Mathematics
1 answer:
Eduardwww [97]4 years ago
4 0

Answer:

The unit price is 0.17 cents per pen.

You might be interested in
WILL GIVE BRAINLIEST! PLEASE HELP ASAP!
pantera1 [17]

Answer:

=1/2 answer is C

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Chloe collected 4 times as many bags of cans as her friend. If her friend college 1/6 of a bag, how much did Chloe collect?
swat32
The answer is 1/24 because Chloe collected 4 times.
4 0
3 years ago
How do you say i dont like you without making it sound offensive?. -.
Kitty [74]

Answer:

they will hurt your fellings

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What linear equation is represented by the table? 1
rewona [7]

Answer:

Y=4x-2

Step-by-step explanation:

You have to try it (x,y) (2,6)

y=4x-2

6=4(2)-2

6=8-2

8 0
3 years ago
The volume of the rectangular prism is 240 cubic centimeters. A rectangular pyramid has the same length, width,and height as a p
LuckyWell [14K]
The volume of the pyramid would be 80 cubic centimeters. The reason for this is because the formula for volume of a pyramid is 1/3bh, so if all the dimensions are the same for both figures, just divide the volume of the prism by three to find the volume of the pyramid. If you do this 240÷3=80 or the volume of the pyramid.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the slope of this line <br> A. -3/4<br> B. 4<br> C. -3<br> D. 3/4
    13·1 answer
  • Kathleen had a bag of candy-coated chocolates. Of the 55 candies in the bag, 20% were red, 30% were orange, 30% were green, and
    15·2 answers
  • Rounded to the nearest tenth, what is the perimeter of rectangle ABCD? rectangle ABCD with diagonal AC, labeled as measuring 20
    15·1 answer
  • What is the smallest 3-digit number that has 2, 3, and 7 among its prime factors?
    7·1 answer
  • batteries are sold in packets and boxes each packet 8 batteries each box contains 25 batteries john buys p packers of batteries
    8·2 answers
  • How do I change mixed numbers to improper fractions
    8·1 answer
  • Aere are two squares. A and B.
    8·1 answer
  • If there is 5280 feet in 1 mile, how may feet are in 2 miles?
    14·1 answer
  • the cost to go bowling is a function in terms of the number of games bowled. the cost to bowl 2 games with a shoe rental is $16.
    8·1 answer
  • Which expression has a conflict of 10 and a constant of5
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!