1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
3 years ago
13

A grocery store sells milk for $1.28 per 64 ounces. What is the price per ounce?

Mathematics
1 answer:
aniked [119]3 years ago
7 0

Answer:

$0.02

Step-by-step explanation:

1.28/64

You might be interested in
AABC ~ AQRS
Stella [2.4K]
It should be 24 ! Lmk
4 0
2 years ago
Systems with three variables. please help
kirza4 [7]
X= 6
Y= 0
Z= -2

CHECK
3x + y -2z =22
3(6) + 0 -2(-2) =22
18 + 0 +4= 22
22=22

x+5y+z =4
6 +5(0)+ -2 =4
6 + 0 +-2 = 4
4=4

x+3z=0
6 + 3(-2) =0
6 -6 = 0
0=0
3 0
2 years ago
Solve the system by substitution y=x-8 y=2x-14
marishachu [46]

Answer:

x = 6

y = -2

Step-by-step explanation:

6 - 8 = -2

2 x 6 = 12 - 14 = -2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the missing term in each pair of equivalent ratios<br> 24: 96 = 5 : ?
ExtremeBDS [4]

Answer:

follow pcllord on twitch

Step-by-step explanation:

a content creator on the pogg champ smp

8 0
2 years ago
In a class of 40 students of the total number of students like to study English and of the total number of students like to stud
RUDIKE [14]

Answer:

10/100

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve 16x + 9 = 9y – 2x for y.<br> y =
    14·2 answers
  • 40081 in scientific notation
    13·1 answer
  • PLEASE HELP !
    13·1 answer
  • Linear or nonlinear tables?
    11·1 answer
  • Which of the following is an advantage to using a table to help you solve a problem?
    5·2 answers
  • Identify the x and y intercepts from the give equation: 5x – 2y = 10
    11·1 answer
  • Elsies math class has 11 female students and 10 male students. Write the ratio of female students to total number of students in
    8·1 answer
  • Help me pls pls pls
    11·1 answer
  • What is the value of x when y equals 66?<br><br> y=0.985897x+0.194185
    9·1 answer
  • The railroad company wants to sell $3,854 in tickets. If each ticket costs $41, how many tickets will the railroad have to sell
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!