1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
balandron [24]
2 years ago
15

Another home business has an average income of $1.200.00 per month with a standard deviation of $100.00. If the income in a give

n month is $1,030.00, what z-score corresponds to this value?
Mathematics
1 answer:
motikmotik2 years ago
3 0
The equation for the determination of the z-score is shown below.
                                 z-score = (x - μ) / σ
where x is the value in which we need to determine the z-score, μ is the mean or the average, and σ is the standard deviation. 
Substituting the known values,
                                 z-score = (1,030.00 - 1,200) / 100  = -1.7
Therefore, the z-score of 1,030 is -1.7. 
You might be interested in
A triangle has side lengths of 7 in., 9 in., and 11 in. Determine whether this is a right triangle and why.
Harlamova29_29 [7]

Answer:

Not a right triangle.  See below for my reasoning.


Step-by-step explanation:

If this is a right triangle, then the sum of the squares of the two shorter sides will equal the square of the longest side:  7^2 + 9^2 = 11^2 => 49 + 81 = 121   But this is false.

8 0
2 years ago
Help me answer this please!!!
emmasim [6.3K]

Answer:

ok

Step-by-step explanation:

ok

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the height <br> 11in 14in<br> h=
jeka57 [31]

Answer:

h = \sqrt{72}in

Step-by-step explanation:

We have a right triangle with long side of 11in and smaller sides 14in/2=7in and h.

We know that

h^2 + (7in)^2 = (11in)^2\\h^2 = 121in^2 - 49in^2 = 72in^2\\h = \sqrt{72}in

6 0
3 years ago
How do I solve this question ??????
Vlada [557]
Since you have 4 people total splitting the money, you can find the total amount made in the two months by: 184(4)=736
Since you want the total profit in the second month, subtract the total amount by the profit in the first month: 736-438=298
So the answer is $298
3 0
3 years ago
What is the unit rate of 128 dog food for 16 dogs
Sauron [17]

Answer:

128 ÷ 16 = 8

so 8 dog food for every dog

7 0
3 years ago
Other questions:
  • 2.135meters round to nearest hundredth on number line
    9·1 answer
  • 40% of what distance is 6.4 miles
    11·2 answers
  • A store charges 7% sales tax. Which expression can be used to find the total cost of an item with a price of p?
    15·2 answers
  • How to answer h/4 ≤ 2/7
    8·1 answer
  • Number like 10,100,1000,and so on are called____
    7·1 answer
  • Help me please and thank you
    11·1 answer
  • A U.S. Senator from Indiana wanted to know what all her constituents thought about the Clean Air Act that was coming up for a vo
    12·1 answer
  • When I am 5% older than I am now, I will be 21 years old. How old am I now?
    6·2 answers
  • there are 27 berries in a bowl and counter 1/3 of them are raspberries how many raspberries are in the bowl
    5·2 answers
  • 5 x 4\9 can you tell me the way to get the answer
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!