1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
algol [13]
3 years ago
15

HELP ME PLEASEEEEEEEEE

Mathematics
1 answer:
natima [27]3 years ago
6 0
I think its the last one, Aidan can expect to save about $27.52 each week. Hope I was correct

You might be interested in
It is recommended that you use 3.75 pound of fertilizer to cover 1,200 square feet. How much space can you cover with a 1-pound
uysha [10]

Answer:

320 square feet

Step-by-step explanation:

To find the space you can cover with 1-pound bag of fertilizer, we need to divide 1,200 by 3.75. It makes things easier to think of how 3.75 ÷ 3.75 = 1. Anyways, 1,200 ÷ 3.75 = 320. Therefore, you can cover 320 square feet with a 1-pound bag of fertilizer.

4 0
2 years ago
How should this model be completed to represent 642/11 ??<br><br> Enter the answer in the box.
Rashid [163]

Model be completed to represent 642/11 is 29.1818181818

\frac{642}{11} = 58.3636363636

58.3636363636 = 583.636363636 to the nearest tenth

58.3636363636 = 58.36 to the nearest hundredth

58.3636363636 = 58.364 to the nearest thousandth

= 0 to the nearest tenth

= 0 to the nearest hundredth

= 0 to the nearest thousandth

Other Divisions Math homework are

642 divide by half plus 20

(\frac{642}{2}) + 20 = 341

642 divide by half plus 40

(\frac{642}{2}) + 40 = 361

\frac{642}{11} divided by 2

(\frac{642}{11}) ÷ 2 = 29.1818181818

Division is  one among  the four basic operations of arithmetic, the  ways in which  numbers are combined to make new numbers.  the opposite  operations are addition, subtraction, and multiplication.

At an elementary level the division of two natural numbers is, among other possible interpretations,  the method  of calculating the number of times one number is contained within another.7  This number of times  needn't  be an integer.  for instance , if 20 apples are divided evenly between 4 people, everyone receives 5 apples (see picture).

The division with remainder or Euclidean division of two natural numbers provides an integer quotient, which  is that the  number of times the second number is completely contained in the first number, and a remainder, which  is that the  part of the first number that remains, when  within the  course of computing the quotient, no further full chunk of  the dimensions  of the second number can be allocated.  for instance , if 21 apples are divided between 4 people, everyone receives 5 apples again, and 1 apple remains.

For division to always yield one number  instead of  a quotient plus a remainder, the natural numbers must be extended to rational numbers or real numbers.

To  learn more about Divisions from the given link:

brainly.com/question/21416852

#SPJ9

8 0
1 year ago
Darnel buys a computer priced at $331. If the sales tax is 5%,how much tax will Darnel pay?
34kurt

Answer:

347.55

Step-by-step explanation:

331 x 0.05 =16.55

16.55 + 331 = 347.55

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
You dispense a quantity of 180 tablets for a prescription written for Ibuprofen 800mg to be taken by mouth 3 times a day. How ma
kap26 [50]

You have 180 tablets right? You also have to take it three times a day.

180 pills /3 pills a day = <u>60 days</u>

<u></u>

3 0
3 years ago
Translate each problem below into an equation and solve. Mr. Drysdale earned $906.25 in interest in one year on money that he ha
Effectus [21]
6.25% of $906.25 + $906.25
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The unit rate for $18 for 24 pounds
    10·1 answer
  • Decompose 35×10 to get an answer of 350
    8·2 answers
  • A tin man has a head that is a cylinder with a cone on top. The height of the cylinder is 12 inches and the height of the cone i
    12·1 answer
  • Paulie and Joanne ran 10km in all. Joanne ran 400 meters farther than Paulie. How far did each of them run?
    6·2 answers
  • Simplify the expression (3k / 8)^2​
    13·1 answer
  • Ruby uses 1/4 yard of ribbon to make 2 Bows. Which expression shows the length of ribbon in each bow ?
    14·1 answer
  • For what value of a does (one-ninth) Superscript a + 1 Baseline = 81 Superscript a + 1 Baseline times 27 Superscript 2 minus a?
    15·2 answers
  • Can you help this plz
    6·1 answer
  • Find the distance between A(4, —2) and B(—1, 2).<br> Round to the nearest tenth.
    15·2 answers
  • Solve each of the following equations. Show its solution set on the number line. |3x-4(x+1)|=2
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!