1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
REY [17]
4 years ago
13

What is the diffrence between actual and proposed selling price

Business
1 answer:
Orlov [11]4 years ago
4 0

Actual means the real selling price for the product paid by the customer whereas proposed selling price is the price which was suggested to be set for the product.

You might be interested in
How hates fake friends if u do than friend me
tatyana61 [14]

Answer:

I have had too many fake friends to be okay with them

Explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Year 1 2 3 4 5 Free Cash Flow $22 million $24 million $29 million $32 million $35 million XYZ Industries is expected to generate
Elena L [17]

Answer:

The expected current share price is $7.66

Explanation:

According to the given data, we have the following:

FCF1 = $22 million

FCF2 = $24 million

FCF3 = $29 million

FCF4 = $32 million

FCF5 = $35 million

Growth Rate, g = 2%

WACC = 7%

In order to calculate the expected current share price we have to calculate first the following:

First, we have to calculate the FCF6 as follows:

FCF6 = FCF5 * (1 + g)

FCF6 = $35 million * 1.02

FCF6 = $35.70 million

Next, we have to calculate the Horizon Value of Firm as follows:

Horizon Value of Firm = FCF6 / (WACC - g)

Horizon Value of Firm = $35.70 million / (0.07 - 0.02)

Horizon Value of Firm = $714 million

Next, we have to calculate the Current Value of Firm as follows:

20,560,747+20,962,529+23,672,638+24,412,646+24,954,516+509,072,132

Current Value of Firm = $22 million / 1.07 + $24 million / 1.07^2 + $29 million / 1.07^3 + $32 million / 1.07^4 + $35 million / 1.07^5 + $714 million / 1.07^5

Current Value of Firm = $623.63 million

Next, we have to calculate the Value of Equity as follows:

Value of Equity = Current Value of Firm - Value of Debt + Value of Cash

Value of Equity = $623.63 million - $40.00 million + $14.00 million

Value of Equity = $597.63 million

Therefore, the Price per share = Value of Equity / Number of shares outstanding

Price per share = $597.63 million / 78 million

Price per share = $7.66

The expected current share price is $7.66

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Consider the following information for Maynor Company, which uses a periodic inventory system:
katrin [286]

Answer:

A. FIFO - 78 units and $7,770 and Cost of Goods Sold $12,738

B. LIFO - Inventory Valuation $7,312 and Cost of Goods Sold $13,196

C. Weighted Average - inventory Valuation $7,304 and Cost of Goods Sold $13,204

Explanation:

Detailed calculation as under:

<u>A. FIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the beginning inventory units and then we take the next in line purchases made during the period. In this case the first 34 units are completely taken and then out of the 44 units only 39 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the remainder 5 units bought on March 28 (which are not yet sold). Then we take 63 units out of the 68 units purchased on August 22.

The company's ending inventory on FIFO Basis is remaining 5 units bought on 22 August and 73 units bought on 14 October. There total value is (5 x 94) + (73 x 100) = $7,770

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$12,738 = $20,508 - $7,770

<u>B. LIFO</u>

First 73 Units are sold from the inventory on May 1. Therefore, we first take the units purchased on 28 March and then we take the beginning inventory. In this case the first 44 units are completely taken and then out of the 34 units only 29 units are taken.

Next 68 units are sold from the inventory on October 28. Now we will take the units bought on 14 October i.e. 68 units out of the 73 units bought.

The company's ending inventory on LIFO Basis is remaining 5 units in the beginning inventory, remaining 5 units bought on 14 October and 68 units bought on 22 August. There total value is (5 x 84) + (5 x 100) + (68 x 94) = &7,312

Cost of Goods Sold = Total Goods Cost available for sale - Inventory ending valuation

$13,196 = $20,508 - $7,312

<u>C. Weighted Average</u>

In order to calculate Weighted average cost method we divide the total cost of inventory (Beginning and Purchased) with the total units, this yields average cost per unit. Then we multiple the average cost per unit with the units remaining after sales. As shown below:

$20,508 / 219 = $93.64 per unit

$93.64 x 78 units = $7,304

8 0
3 years ago
How does the market price of a good in a monopoly market compare with the market price of the same good in a perfectly competiti
Marysya12 [62]
<span>In a monopoly, prices are usually higher
 because there's no competition,
 whereas in a competitive market items which  are not priced orderly may never sell
so correct option is A 
hope it helps

</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Your birthday is next week and instead of other presents, your parents promised to give you $2,200 in cash. Since you have a par
vfiekz [6]

Answer:

Interest revenue from the CD 470.04

Explanation:

we will calcualte the future value of the CD and from there calculate the interest:

Principal \: (1+ r)^{time} = Amount

Principal 2,200.00

time 8.00 (2 years x 4 quarter per year)

rate 0.02450 (9.8% divided by 4 quarter per year)

This divisions and multiplication are done to make time and rate be express i nthe same metric.

2200 \: (1+ 0.0245)^{8} = Amount

Amount 2,670.04

Now, we calculate interest revenue:

Amount - Principal

2,670.04 - 2,200 = 470.04

3 0
3 years ago
Other questions:
  • This information relates to Sunland Co.. 1. On April 5, purchased merchandise from Blossom Company for $26,400, terms 4/10, n/30
    8·1 answer
  • A useful technique that enables managers to examine the relationships among cost, price, revenue, and profit over different leve
    7·1 answer
  • The Foreign Corrupt Practices Act (FCPA) has been criticized for:
    7·1 answer
  • Jackie's Creamery sells​ fudge, caramels, and popcorn to consumers in the local community. The manager at the creamery sold 12 c
    14·1 answer
  • Unemployment can force the economy into an expansion. True False
    10·2 answers
  • otal asset turnover 2.6 Profit margin 6.6 % Equity multiplier 1.5 Payout ratio 25 % What is the sustainable growth rate?
    11·1 answer
  • Which of the following is NOT a suggested strategy for handling decreases in income? Finding a new job to replace lost income. R
    8·1 answer
  • Drag each tile to the correct box.
    9·1 answer
  • Roy's Welding common stock sells for $64.20 a share and pays an annual dividend that increases by 4.30 percent annually. The mar
    15·1 answer
  • Brett owns investment land located in Tucson, AZ. He exchanges it for other investment land. In which of the following locations
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!