1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gladu [14]
3 years ago
9

The function f is linear. If f(2) = 2 and f(-6)=6 find f(6)

Mathematics
1 answer:
lina2011 [118]3 years ago
5 0
The\ slope-intercept\ form:y=mx+b\\\\f(2)=2\to for\ x=2\to y=2\\f(-6)=6\to for x=-6\to y=6\\\\put\ in\ equation\ of\ the\ line:\\\\  -\left\{\begin{array}{ccc}2=2m+b\\6=-6m+b\end{array}\right\ \ \ |subtract\ sides\ of\ the\ equations\\----------\\.\ \ \ -4=8m\ \ \ \ \ |divide\ both\ sides\ by\ 8\\.\ \ \ \ \boxed{m=-\frac{1}{2}}\\\\put\ m=-\frac{1}{2}\ to\ equation\ 2=2m+b:\\\\2=2\cdot(-\frac{1}{2})+b\\2=-1+b\ \ \ \ |add\ 1\ to\ both\ sides\\\boxed{b=3}\\\\\boxed{\boxed{y=-\frac{1}{2}x+3}}

therefore:f(x)=-\frac{1}{2}x+3\Rightarrow f(6)=-\frac{1}{2}\cdot6+3=-3+3=0\\\\Answer:\boxed{f(6)=0}
You might be interested in
Pls helllp!!!
sergiy2304 [10]
$8.89
hope this helps!!:)
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
My question is when multiplying scientific notations, after taking say, (8.2 * 4.5) and (10^9 * 10^-5) are you multiplying the 8
Kazeer [188]

Answer:you are adding them

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
List the integers within the interval <br><img src="https://tex.z-dn.net/?f=%20%208%20%5Cleqslant%20x%20%3C%2016" id="TexFormula
Vera_Pavlovna [14]

Answer:

list the integers within the interval

Step-by-step explanation:

Greater than or equal to 8, so 8 is part of this list.

Less than 16, so 16 is not in this list.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A farmer wants to build a square pigpen. The length of one side of the pen is 13 ft. How many feet of fencing should the farmer
wariber [46]

Answer:

169

Step-by-step explanation:

13x13=169 in a square all sides are equal

7 0
3 years ago
Helpppppp hurry and no links
Alexeev081 [22]

Step-by-step explanation:

6.3%

that is the correct answer

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Caleb wants to work as a dog walker. One client offers him $10 per day to walk his dog Puff, and wants Caleb to walk Puff every
    10·1 answer
  • what is a better buy, an 18 ounce jar of jelly that costs $1.99 or a 24 once jar of jelly that costs $2.99 why?
    9·1 answer
  • There are 12 iron-on patches in 4 packages. Each package has the same number of patches. Write a rule in words for the number of
    11·1 answer
  • PLEASE HELP ASAP!!! I NEED CORRECT ANSWERS ONLY PLEASE!!! I NEED TO FINISH THESE QUESTIONS BEFORE MIDNIGHT TONIGHT.
    7·1 answer
  • How do you do proportions and simplify
    14·2 answers
  • BRAINLIESTTT ASAP!
    10·2 answers
  • A store sells graph paper in packages of 100 sheets. During a sale, they offer a package that has 25% more sheets for no additio
    8·1 answer
  • In the figure below, p ||q. <br> find m 7 if m 8=116°
    5·2 answers
  • Wich one is bigger 71 ounces or 4.5 pounds ​
    15·1 answer
  • Find the perimeter of a triangle with vertices A(–3, 5), B(–3, 2), and C(1, 2)<br> Show all work
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!