You write nite so I will help
The answer is true........
Look at the picture.
c.
1 unit right (+1); 2 units down (-2)
A(1, 3) → A'(1+1, 3-2) → A'(2, 1)
B(4, 5) → B'(4+1, 5-2) → B'(5, 3)
C(3, 1) → C'(3+1, 1-2) → C'(4, -1)
d.
(x, y) → (x + 1, y - 2)
For calculating that, you have to find the unit rate first;
2.4 pound carrot = $1.68
1 pound carrot = $1.68/2.4 = $0.7
1.8 pound broccoli = $1.53
1 pound broccoli = $1.53/1.8 = $0.85
So, it would be = $0.85 - $0.7 = $0.15
SO, YOUR ANSWER IS $0.15
What’s the numbers or do you have a picture?