1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Yanka [14]
3 years ago
9

la empresa Delta Energy cobra a sus consumidores de energía eléctrica una tarifa de $5 por mes más $0,10 por cada kilowatt-hora.

exprese el costo mensual "C" en función de la energía "E" consumida.
Mathematics
1 answer:
Nataly [62]3 years ago
5 0

Answer:

C=0,10E+5

Step-by-step explanation:

De acuerdo a la información dada, la expresión debe indicar que el costo mensual "C" es igual al resultado de multiplicar la energía "E" consumida por el precio de cada kilowatt-hora y a esto se le debe sumar la tarifa por mes. De acuerdo a esto, el costo mensual se debe expresar de la siguiente forma:

C=0,10E+5

You might be interested in
Find the missing side length of the right triangle 5in 15in
kumpel [21]

Answer:

15, because the sides are congruent except for the bottom ones

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me with this please
kolbaska11 [484]

Answer:

5

Step-by-step explanation:

                 

3 0
3 years ago
What is the solution to the following system?<br> x+y+z=6 <br> x-y+z=8 <br> x+y-z=0
Ghella [55]
I don't really know if this is correct but I think it is x+y+z=14
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jason worked 20 hours at $5 per hour and 30 hours at $6 per hour. What was his average hourly wage Please show all your work
11111nata11111 [884]

Jason worked 20 hours at $5 per hour and 30 hours at $6 per hour.

20 hours at $5 per hour = 20 times 5

20 \times 5 = \$100

30 hours at $6 per hour = 30 times 6

30 \times 6 = 180

180 + 100 = 280

He earned $280 in 50 hours. Divide:

280 \div 50 = 5.6 \rightarrow 5.60

Your answer is the last choice, $5.60

8 0
3 years ago
HELPPPPPPP MEEEE PLEASE
marissa [1.9K]
Answer:
1/2

Solution: plugging in the given information into the formula you get 2/4 which simplifies to 1/2
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Unit rate for $5.40 for 24 cans
    15·2 answers
  • Whar is 10.034 rounded to the nearest tenth​
    8·1 answer
  • A silversmith combined pure silver that cost $30.48 per ounce with 52 oz of a silver alloy that cost $21.35 per ounce. How many
    13·1 answer
  • PLZ Help
    7·1 answer
  • Bradley works at a restaurant, earning a daily salary and tips per table served. The scatter plot shows how much money he earned
    14·1 answer
  • PLEASE HELP ME<br> MATH IS HARD
    13·2 answers
  • -1/6 + 2/3 (9 - 3/4) - 1/2<br><br> I’m confused if someone can help
    5·1 answer
  • Alguien puede resolver esto por favor <br>​
    14·1 answer
  • On the same coordinate plane, mark all the points (x,y) such that
    14·1 answer
  • Which expression is equivalent 24 + 30
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!