1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
KATRIN_1 [288]
3 years ago
14

Write as an expression: a number that is equal to twice as much as x

Mathematics
1 answer:
lesantik [10]3 years ago
5 0

Let's call the number we're looking for y. We know that y is twice as much as x.


Twice as much as a number simply means the double of that number, and in turn the double of a number means to muliply that number by 2.


So, in order to obtain y, you have to multply x by 2. In formula, you have


y = 2\cdot x or simply y = 2x

You might be interested in
What is the product 4n/4n-4 n-1/n+1
olga_2 [115]
4n/4n-4 × n-1/n+1
= 4n(n-1)/(4n-4)(n+1)
= (4n^2 - 4n)/(4n^2 + 4n - 4n-4)
= (4n^2 - 4n)/(4n^2 - 4)
= 4(n^2 - n)/4(n^2 - 1)
=(n^2 - n)/(n^2 - 1)
5 0
3 years ago
a fuel mixture consists of 3 parts oil and 11 parts gasoline. the oil costs $0.75 per liter, and the gasoline costs $1.60 per li
kupik [55]

Answer:

Total selling price= $663.82

Selling price per liter= $1.69

Step-by-step explanation:

Giving the following information:

Proportion of oil and gasoline:

Oil= 3/14= 0.21

Gasoline= 11/14= 0.79

The oil costs $0.75 per liter.

The gasoline costs $1.60 per liter.

<u>First, we need to calculate the number of liters of oil and gasoline required:</u>

<u></u>

Oil= 0.21*392= 82.32 liters

Gasoline= 0.79*392= 309.68

<u>Now, the total cost to produce 392 liters:</u>

Total cost= 82.32*0.75 + 309.68*1.6

Total cost= $577.23

<u>Finally, the total and unitary selling price:</u>

Total selling price= 577.23*1.15= $663.82

Selling price per liter= 663.82 / 392= $1.69

6 0
3 years ago
What is 29503.488rounded two decimal places​
vesna_86 [32]

Answer:29503.49

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A rotating water toy sprays a steady stream of water that is 12 feet long. If the water toy makes a full rotation, what is the a
leonid [27]
75.4 
12 would be considered the radius 
C = 2 pi R
so just insert that into the formula and the answer should be 
75.39 but if you round up it would be 75.4 
5 0
2 years ago
Estimate a 15% tip on a dinner bill of $81.66 by first rounding the bill amount to the nearest ten dollars.​
julia-pushkina [17]

Answer:

12 dollars

Step-by-step explanation:

Round the bill to the nearest ten dollars

81.66 rounds to 80 dollars

80 * 15%

80 *.15

12

The tip is 12 dollars

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • the volume of a square pyramid with height 2.4cm is 3.2cm. what is the width of the base of the pyramid?
    8·1 answer
  • Darelene has 3/4 lb. of almonds. She needs to share it equally among 6 freinds. How many will each freind be given ( please show
    11·1 answer
  • 4 and 5? Plz?!?!?!?!?!?
    5·1 answer
  • On the popular cooking show Cookbook Crunch, the host picks a random recipe from a cookbook and the author has to feed the 63-me
    15·1 answer
  • kenya is reserving a room in a hotel in france where they use euros the room charge is 75 euros .suppose the conversation rate i
    9·1 answer
  • Your brother is going to buy a car when he graduates, but he doesn't have enough money to pay for it in cash. He takes a loan ou
    15·1 answer
  • 8 points if answered!!
    5·1 answer
  • Which of the following is the quadratic parent function?
    13·1 answer
  • 99 % of the trees in our neighborhood are eucalyptus trees. The town planning commission wants to get rid of some of these trees
    15·1 answer
  • Please Help Me With This I'll Give Brainliest.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!