Answer:
d) all real numbers
Step-by-step explanation:
Answer:
25 = 9y+3
Transposing (3) to the L.H.S.:
= 25-3 = 9y
= 22 = 9y
Transposing (9) to L.H.S.:
= 22÷9 = y
= 2.444444444444444.......................
= 2.44
24 is 16 multiplied by 1.5: 1.5*16=24
that means that we have to multiply all the amounts of the ingredients by 1.5 to keep the same ratio and make more gingerbread:
<span>180 g flour*1.5=270 grams flour
40 g ginger *1.5=60 grams ginger
110 g butter </span><span>*1.5 =</span><span><span>165 gram butter
</span>30 g sugar</span><span>*1.5=45 grams sugar</span>
Answer:
B = -13
Step-by-step explanation:
Add 13 to both sides
- 13 = b
1000 candy bars ... $350
1 candy bar ... $x = ?
If you would like to know what is the unit cost per candy bar, you can calculate this using the following steps:
1000 * x = 350 * 1
1000 * x = 350 /1000
x = 350 / 1000
x = $0.35
Result: She can buy 1 candy bar for $0.35, so the correct result would be B) $.35.