1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
SCORPION-xisa [38]
3 years ago
8

What value of m will make this expression equal to 6.35

Mathematics
2 answers:
PSYCHO15rus [73]3 years ago
8 0
Y = m*x + b 6.35 = m*x + b <span>if b=6.35</span>
AURORKA [14]3 years ago
3 0

Answer:

Any value of m, except when m=−12.7, will make the expression equal to 6.35.

Step-by-step explanation:


You might be interested in
H e l p<br> im so confused
stellarik [79]

Answer:

13 or 12 or 10

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Arthur has 6 more than 5 times the number of pencils as Jenny. If Arthur and Jenny combined have 30 pencils, how many pencils do
pashok25 [27]

Answer:

Jenny has 4 pencils.

Step-by-step explanation:

Let

Jenny has pencils = x

Arthur has pencils = 5x+6 (Arthur has 6 more than 5 times the number of pencils as Jenny. )

Total pencils = 30

We need to find how many pencils does Jenny have.

We basically can write the equation:

Total pencils = Jenny pencils + Arthur pencils

Putting values and solving to find value of x:

30=x+5x+6\\30=6x+6\\30-6=6x\\24=6x\\=> 6x=24\\x=\frac{24}{6}\\x=4

So, we have value of x = 4

Now, finding number of Jenny pencils:

Jenny has pencils = x = 4

Therefore, Jenny has 4 pencils.

3 0
3 years ago
What is 2/7 + 6/10 in fraction form
frez [133]

Answer:

31/35

Step-by-step explanation:

= 62/70

= 62 ÷ 2/70 ÷ 2

= 31/35

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Matt buys 9 cookies, and of them are chocolate chip. How many chocolate chip cookies did he buy? A .3 cookies B. 6 cookies C.8 c
inessss [21]

Answer:

B. 6 cookies

Step-by-step explanation:

<u>Given</u> :

  • 9 cookies
  • 2/3 of them are chocolate chip

<u>Number of chocolate chip</u>

  • Total x fraction of chocolate chip
  • 9 x 2/3
  • 3 x 2
  • 6 cookies
8 0
1 year ago
Read 2 more answers
Could someone help me arrange these pairs of points in increasing order of the slopes of the lines joining them. (15, 30) and (2
Zina [86]

Answer:

(e) (27, 2) and (243, 18)

(g) (63, 9) and (84, 12)

(d) (45, 15) and (60, 20)

(c) (27, 12) and (72, 32)

(a) (15, 30) and (20, 40)

(b) (12, 32) and (18, 48)

(f) (18, 63) and (24, 84)

Step-by-step explanation:

Required

Arrange in increasing order of slope

Slope (m) is calculated using:

m = \frac{y_2 -y_1}{x_2 - x_1}

So, we have:

(a) (15, 30) and (20, 40)

m = \frac{40 -30}{20- 15}

m = \frac{10}{5}

m =2.00

(b) (12, 32) and (18, 48)

m = \frac{48 -32}{18- 12}

m = \frac{16}{6}

m = 2.67

(c) (27, 12) and (72, 32)

m = \frac{32-12}{72- 27}

m = \frac{20}{45}

m = 0.44

(d) (45, 15) and (60, 20)

m = \frac{20-15}{60- 45}

m = \frac{5}{15}

m = 0.33

(e) (27, 2) and (243, 18)

m = \frac{18-2}{243- 27}

m = \frac{16}{216}

m = 0.07

(f) (18, 63) and (24, 84)

m = \frac{84-63}{24- 18}

m = \frac{21}{6}

m = 3.50

(g) (63, 9) and (84, 12)

m = \frac{12 -9}{84- 63}

m = \frac{3}{21}

m = 0.14

From least to greatest slope, the pair of points are:

(e) (27, 2) and (243, 18)

(g) (63, 9) and (84, 12)

(d) (45, 15) and (60, 20)

(c) (27, 12) and (72, 32)

(a) (15, 30) and (20, 40)

(b) (12, 32) and (18, 48)

(f) (18, 63) and (24, 84)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • How can you tell that a fraction corresponds to a repating decimal and not a terminating decimal
    15·1 answer
  • Pls help 7th grade math your a life saver ❤
    8·2 answers
  • What is$1200,3.9%,8 months
    14·1 answer
  • A nursery has 15 bags of soil each planter hold1/8 of a bag how many planters can be filled
    15·1 answer
  • Một cửa hàng bán một bang ủi điện được lãi 20% theo giá bán. Hỏi người đó được lãi bao nhiêu phần trăm theo giá vốn?
    12·1 answer
  • Which one has a larger volume???​
    11·1 answer
  • A) What is the equation of line A<br><br> b) What is the equation of line B
    7·1 answer
  • A dozen large muffins cost $7.99.<br> How much does each muffin cost?
    8·2 answers
  • ???????????????????plz
    8·1 answer
  • Sodas cost $1.75 each. Write a direct
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!