(3,1)
x=3; y=1
Step-by-step explanation:
Algebraic
Answer:
$16.80 per hour.
Step-by-step explanation:
So you got 420 dollars earned last week. Jerry worked for 25 hours and if you divide.
You’d find the unit rate which is 420/25 and get 16.8.
$16.80 per hour.
Answer:
x=9
Step-by-step explanation:
Equation: 5.60x=50.40
Solve: 5.60x=50.40
Divide both sides by 5.60 ( 5.60x/5.60 ) and ( 50.40/5.60 )
x=9
I hope this helps you
-15+6= -9
-9+6= -3
-3+6=3
add 6
I got an answer of 58.
Subtract 10 from the side length of 24 to get 14.
And use the side length of 5 to find another side length that also equals 5.
In total all your side lengths would be 10,5,5,24,14. And all of them together to arrive at an answer of 58.