Plz help ASAP Jerry earned $420 last week. He worked 25 hours and earned the same amount each hour. How much was he paid per hou
r?
2 answers:
He was paid 16.80 per hour
Answer:
$16.80 per hour.
Step-by-step explanation:
So you got 420 dollars earned last week. Jerry worked for 25 hours and if you divide.
You’d find the unit rate which is 420/25 and get 16.8.
$16.80 per hour.
You might be interested in
So add them together
100+132.5=232.5 kg
kilograms=1000 grams so
232.5kg=1000 times 232.5 grams
232500 grams
Answer:
$48
Step-by-step explanation:
I think it would be scores below 75