1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Morgarella [4.7K]
3 years ago
13

Plz help ASAP Jerry earned $420 last week. He worked 25 hours and earned the same amount each hour. How much was he paid per hou

r?
Mathematics
2 answers:
Valentin [98]3 years ago
7 0
He was paid 16.80 per hour
sleet_krkn [62]3 years ago
6 0

Answer:

$16.80 per hour.

Step-by-step explanation:

So you got 420 dollars earned last week. Jerry worked for 25 hours and if you divide.

You’d find the unit rate which is 420/25 and get 16.8.

$16.80 per hour.

You might be interested in
a brand new candlestick has a length of one foot the candlestick is lit and left to burn at a rate of 1/2 inch per hour
Degger [83]

Answer:

24 hours

Step-by-step explanation:

One foot is 12 inches. 12÷1/2=24 so it will take 24 hours for the candle to burn down.

3 0
3 years ago
Find a recurrence relation for the number of permutations of a set with n elements
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

here

Step-by-step explanation:

here

u can see in pictures

5 0
2 years ago
A record store owner assesses customers entering the store as high school age, college age,
Eva8 [605]

Step-by-step explanation:

(a) P = (0.3)(0.2) + (0.5)(0.6) + (0.2)(0.8)

P = 0.52

(b) (0.5)(0.6) = 0.3

P = 0.3 / 0.52

P = 0.58

3 0
3 years ago
If the bird is directly above the fish, how far apart are they
jolli1 [7]

Answer:

0 length, the bird is touching the top of the fish

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Please help I’ll give brainliest!!!
solong [7]

Answer:

the 3 one

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • 13 is what percent of 16
    15·1 answer
  • ralph has bought a variety of 35 donuts. one type costed $2.35 per donut while the other costed 1.75 per donut. he spent $69.05.
    14·1 answer
  • 22.08 = 2.3p; solve for p​
    10·1 answer
  • What number is halfway between 15 and 37
    6·2 answers
  • 12.5=2g-3.5 with steps. THX
    10·1 answer
  • Look at the picture for the problem
    6·1 answer
  • Jason paid $24 for a 30 pound bag of dog food. What was the cost per pound of the dog food?
    7·1 answer
  • I need help with my homework pls gotta one hour to turn in ​
    11·2 answers
  • I need help! Find the measure of all sides. Round to the nearest tenth.
    10·1 answer
  • Given that polygon PQRS≅ polygon LMNO, identify the congruent corresponding part for PQ
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!