1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
BaLLatris [955]
3 years ago
6

Luke wants to reduce the area of his rectangular Garden by 1/4 the expression 14/W can be used to represent this change. What is

another way to write this expression?
Mathematics
1 answer:
Naddika [18.5K]3 years ago
4 0

Answer:

The another way to write the expression i: \frac{7}{2W}.

Step-by-step explanation:

We have been given Luke wants to reduce the area of his rectangular Garden by 1/4 the expression 14/W.

Mathematically, \frac{1}{4}\cdot \frac{14}{W}

The other way to write it is in its simplified form which is:

\frac{1}{2}\cdot \frac{7}{W}

\frac{7}{2W}

The another way to write the expression is: \frac{7}{2W}

You might be interested in
Mario deposits $300 in a savings account over the course of a year. He deposits money into the account throughout t next year un
Rainbow [258]

 The answer is an=2⋅ 300^n−1.

7 0
3 years ago
Seriously someone help me i answered it but i don’t know if it is right so please tell me if it is and how i got the answer or p
alex41 [277]

Answer:

<h2>C</h2>

Step-by-step explanation:

To determine a function rule, look at the table. Input the x and y value from one column into the function to see if it is correct.

<h3>Function a: y = 10 - 2x</h3>

Input values

22 = 10 - 2(6)

22 = 10 - 12

22 ≠ -2 ❌

As we can see, function a gives us a false statement, so a is incorrect.

<h3>Function b: y = 2 - 10x</h3>

Input values

22 = 2 - 10(6)

22 = 2 - 60

22 ≠ -58 ❌

We once again get a false answer, so b is also not correct.

<h3>Function c: y = 10 + 2x</h3>

Input values

22 = 10 + 2(6)

22 = 22 ✔

Finally, we get a true statement, so option c is correct.

<h3>Function d: y = 2 + 10x</h3>

Just to check that option c is correct, we need to prove that d is incorrect.

Input values

22 = 2 + 60

22 ≠ 62 ❌

This is also wrong, so that proves that c is correct.

I'm always happy to help :)

6 0
3 years ago
The freshmen competed with the sophomores to see who could raise the most money by recycling. The appropriate design for testing
brilliants [131]

Answer:

Independent-samples t-test.

Step-by-step explanation:

We are looking for the appropriate design for testing the significance of the difference between the means.

Now, there is a parametric test known as the Independent Samples t Test and what this test does is that it compares the mean of two independent groups in order to find out whether there is statistical evidence that the related population mean is significantly different.

Thus, the test to be used here is Independent-samples t-test.

8 0
2 years ago
Solve similar triangles (advanced)
Reil [10]

Answer:

x = 5

Step-by-step explanation:

Thales' theorem

\frac{9}{3} =\frac{15}{x}

x=\frac{(15)(3)}{9} =\frac{45}{9} =5

hope this helps

7 0
2 years ago
The sum of three consecutive numbers is 153. What is the smallest of the three numbers ?
astra-53 [7]
n;\ n+1;\ n+2 - \text{three consecutive numbers}\\\\(n)+(n+1)+(n+2)=153\\\\n+n+1+n+2=153\\\\3n+3=153\ \ \ \ |-3\\\\3n=150\ \ \ \ |:3\\\\n=50


Answer: 50
6 0
3 years ago
Other questions:
  • How do I delete my account? I’m no longer in school so I don’t need the app
    7·2 answers
  • If 5 pieces of chocolate =27g how many pieces are there in 390g
    11·1 answer
  • Prove the equation 2x^2 + y^2 = 14 has no positive integer solutions.
    7·1 answer
  • A _____ is accepted to be true without proof, while a _____ is an assertion that can be proven using the rules of logic.A.theore
    6·1 answer
  • In a year group of 216 students, 15 of them
    14·1 answer
  • Think About the Process Use the algebra tiles to help you solve the equation 4x - 12 = 20. What is
    13·1 answer
  • NEED HELP
    6·1 answer
  • In a car race, for every mile covered by car A, car B covered 4 miles. The ratio of the number of miles covered by car A to the
    8·1 answer
  • A 2-gallon bottle of bleach costs $14.24. What is the price per pint?
    5·2 answers
  • Need help with another question please
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!