1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alisiya [41]
3 years ago
6

A 36-foot cable is cut into two pieces. One piece is three times as long as the other piece. How long is the longer piece?

Mathematics
1 answer:
ASHA 777 [7]3 years ago
8 0
It's 27 or 30 brainiest please
You might be interested in
Can somebody please help me. I have less then 10 mins to get the right answer
Dafna1 [17]

the bottom cube = 5in

middle=4

top =5

5+4+5=14in

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the cost of 1 shirt if I have 3 shirts and 2 scarves totaling $94?
Pepsi [2]

Let x be the cost of 1 shirt and y be the cost of 1 scarf.

Since, 3 shirts and 2 scarves cost $94, we have,

3x + 2y = 94

Since the number of unknowns is greater than the number of equations (2 > 1), the above system has infinitely many solutions.

If t is the cost of 1 scarf, then

3x + 2t = 94

3x = 94 - 2t

x = \frac{94-2t}{3}

For different values for t, we will get different values for x.

Set t = 2.

Then, x = \frac{94-2(2)}{3}

= \frac{94-4}{3}

= \frac{90}{3}

= 30

So, if the cost of 1 scarf is $2, then the cost of 1 shirt is $30.


6 0
3 years ago
1.5 more than the quation of a and 4 is b
IRINA_888 [86]
A/4 + 1.5 = b
hope it helps
6 0
3 years ago
The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown
kobusy [5.1K]
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
5 0
3 years ago
A self own company charges $40 per month +0.05 cents for each text message sent.Select expression is there a percent of cost in
kondaur [170]
<h3>The monthly cost of cell phone is A  =  40 + 0.005 m</h3>

Step-by-step explanation:

The monthly fixed charges by mobile company = $40

The cost of sending each text message  = 0.05 cents

Now, 100 cents  = 1 dollar

⇒ 1 cent  =$ (\frac{1}{100} )

⇒ 0.05  cent s =$ (\frac{1}{100}  \times 0.05)  =0.0005

Also, the number of text messages send  =  m

So, the cost of sending m text message  = m x ( cost of 1 text )

= m x ( $ 0.0005) = 0.0005 m

Now, Total bill = Fixed rate + cost of m texts

⇒ A  =$40  +  $ 0.0005 m

Hence, the monthly cost of cell phone is A  =  40 + 0.005 m

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Sam recorded how many punded he gained each month for four months and recorded the results as: 1/8, 0.75, 2/5, 5,6. list the amo
    10·1 answer
  • What are the intercepts of this function?<br><br> f(x) = -8x + 4
    11·1 answer
  • A cup of broth can have 870 milligrams of salt, which is 30% of the recommended daily allowance. What is the recommended daily a
    13·1 answer
  • What is the average rate of change from x=-1 to x=-2?<br><br> A. 2<br> B.-2<br> C.4<br> D.1
    9·1 answer
  • How to find the equation of a parabola given the vertex and one point?
    5·1 answer
  • 12/5=? WILL MARK BRAINLIEST!!!
    15·2 answers
  • the sum S of the measures of the angles of a polygon is equal to 180 times the differences of the number of sides n and 2
    15·1 answer
  • What is 0.5% of 1,000 pounds
    5·2 answers
  • Points A, B, and C, form a triangle. The distance between point A and point B is 15 yards. The distance between point B and poin
    6·1 answer
  • 217 ÷ 19 with remainder​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!