Let x be the cost of 1 shirt and y be the cost of 1 scarf.
Since, 3 shirts and 2 scarves cost $94, we have,
3x + 2y = 94
Since the number of unknowns is greater than the number of equations (2 > 1), the above system has infinitely many solutions.
If t is the cost of 1 scarf, then
3x + 2t = 94
3x = 94 - 2t
x = 
For different values for t, we will get different values for x.
Set t = 2.
Then, x = 
= 
= 
= 30
So, if the cost of 1 scarf is $2, then the cost of 1 shirt is $30.
A/4 + 1.5 = b
hope it helps
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.
19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
<h3>
The monthly cost of cell phone is A = 40 + 0.005 m</h3>
Step-by-step explanation:
The monthly fixed charges by mobile company = $40
The cost of sending each text message = 0.05 cents
Now, 100 cents = 1 dollar
⇒ 1 cent =$ 
⇒ 0.05 cent s =$ 
Also, the number of text messages send = m
So, the cost of sending m text message = m x ( cost of 1 text )
= m x ( $ 0.0005) = 0.0005 m
Now, Total bill = Fixed rate + cost of m texts
⇒ A =$40 + $ 0.0005 m
Hence, the monthly cost of cell phone is A = 40 + 0.005 m