1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Elena-2011 [213]
3 years ago
9

Gigi earned $65 for 5 hours of gardening. She earned $90 for 9 hours of office work. Which statement correctly compares Gigi’s e

arning per hour for gardening and office work?
a. She earned $3 more per hour for office work than for gardening.
b. She earned $4 more per hour for office work than for gardening.
c. She earned $3 more per hour for gardening than for office work.
d. She earned $4 more per hour for gardening than for office work.
Mathematics
1 answer:
ololo11 [35]3 years ago
4 0

C. She earned $3 per hour for gardening than for office work. You have to find the unit rate of how much she made per hour then subtract it.

90/9=10

65/5=13

13-10=3

You might be interested in
Vincent works 8 hours a day for 5 days. How much does he earn at the rate of $.97 per hour?
Tresset [83]

Answer:

$38.8

Step-by-step explanation:

First, find how much money he gets paid in a day. Multiply 8 x .97, which equals $7.76. Then, multiply $7.76 x 5 to see how much he gets paid in 5 days. $7.76 x 5= $38.8

Hope this helps!

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A quadrilateral has 4 right angles, 2 pairs of sides of equal length,2 pairs of opposite sides that are parallel. The pairs of o
tekilochka [14]
That is describing a rectangle! The only quadrilaterals with 4 right angles are squares and rectangles. Squares have equal sides but rectangles have one pair of parallel sides that is longer than the other. Hope this helps! If you get more than one answer and see it fit to do so, please mark me Brainliest Answer! Thank you!
6 0
4 years ago
Use elimination to solve 3x-2y=24 x+2y=48
MakcuM [25]

Answer:

X= 18; Y=15

Step-by-step explanation:

As a student myself working this out I cannot explain how I got the answer but I know it is correct.

5 0
3 years ago
The Sugar Sweet Company is going to transport its sugar to market. It will cost $3375 to rent trucks, and it will cost an additi
Ksju [112]

Answer:

C = 125S + $3750

Step-by-step explanation:

$ 3750  = truck rental;   $125 per ton of sugar transported.  C is the cost;  S is the number of tons transported. The equation relating C to S would be a linear equation like y = mx + b. This equation would be graphed in the first quadrant only. You would start with your y-intercept at (0, 3750). As x increases by 1, your y increases by 125 yielding these points:

(1, 3875)  (2, 4000)  (3, 4125)  etc.

This shows that for each increase by one ton of sugar, the cost goes up $125

5 0
3 years ago
X-1/4x^2+7x+3 divided by 2x^2+4x-6/4x^2+11x+6
Zina [86]
You pretty much just flip the second fraction and factor 

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which figure could be rotated the least amount of degrees to be carried onto itself
    6·2 answers
  • What is the measure of (3y + 27)<br> What is the measure of (5y - 3)
    10·2 answers
  • A part-time receptionist made $9101.99 last year. If he claimed himself as an exemption for $3650 and had a $5700 standard deduc
    10·2 answers
  • Which ordered pair does NOT lie on the graph of h(x)=-2x + 7
    14·2 answers
  • Find the sum of the first 69 terms of the arithmetic sequence.
    13·1 answer
  • Tan2A - sin2A =sin2Atan2A​
    5·1 answer
  • Our school planned to plant 150 seedlings in a tree planting activity. However,
    12·1 answer
  • To solve the equation-10n4 6n2 - 3 = 0 with the quadratic formula, what values
    6·1 answer
  • Enter the correct answer in the box.
    5·1 answer
  • O Destiny has read -2b + 78 pages in a book that has 10b + 3 pages in all. She has 12b - 75 pages left to read. true or false ​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!