1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
babunello [35]
3 years ago
11

Will mark brainliest.

Mathematics
2 answers:
damaskus [11]3 years ago
8 0

Step-by-step explanation:

Area=bh=5.9*4=23.6in.²

Brut [27]3 years ago
4 0

Answer:

23.6

20characyersnx xmxm

You might be interested in
Mackenzie is deciding between two parking garages. Garage A charges an initial fee of $12 to park plus $5 per hour. Garage B cha
Lady_Fox [76]

Answer:

A=5t+12

B=6t+6

At 6 hours, both equations equal $42.

7 0
3 years ago
Which unit of measurement would be appropriate for the volume of a sphere with a radius of 2 meters
mr Goodwill [35]
The volume would be in cubic meters.

V  = (4/3) pi r^3   = 4/3 * pi * 2^3  =  32pi /3  m^3  or 33.51 m^3 to nearest hundredth
3 0
4 years ago
A 3-pack of felt-tip pens cost $0.51. What is the unit price
Crazy boy [7]

Answer:

$0.17/pen

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jan took her brother out to dinner. The cost of Jan’s dinner was $18.50. The cost of her brother’s dinner was $19.00. If they wa
Vikki [24]

The total bill that would be paid by Jan is equal to $43.125.

<u>Given the following data:</u>

  • Cost of Jan’s dinner = $18.50.
  • Cost of brother’s dinner = $19.00.
  • Tip = 15%

To determine the total bill that would be paid by Jan:

First of all, we would calculate the total cost of their dinner as follows:

Total\;cost = 18.50 + 19.00

Total cost = $37.50

Next, we would calculate the tip cost for the total cost of their dinner:

Tip\;cost = \frac{15}{100} \times 37.5\\\\Tip\;cost =0.15\times 37.5

Tip cost = $5.625

<u>For the </u><u>total bill</u><u>:</u>

Total\;bill = Total\;cost + Tip\;cost\\\\Total\;bill = 37.5 + 5.625

Total bill = $43.125.

Read more: brainly.com/question/11285399

8 0
3 years ago
Solve for x pls hurry
Digiron [165]

Answer:

x=9

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is -2+6y=18 3y=15 ?
    15·2 answers
  • American car makers produce 5,650,000 cars each year. In a report, Ben wrote that Americans made 6,550,000 cars. What mistake di
    10·1 answer
  • Y=x^{2} +2x-8 determine the axis of symmetry, the vertex point and find the roots by factoring
    10·1 answer
  • What are the possible values of x and y for two distinct points, (5,-2) and (x, y), to represent a function?
    15·1 answer
  • (3ft = 1yard) how many yards are in 81 feet ?
    14·2 answers
  • Someone help? 25 points
    8·2 answers
  • A total of 360 people were surveyed. Of the people surveyed, 70 said they were an early bird and preferred tea. The percentage o
    12·1 answer
  • I'm not good at this stuff i need help quick pleaseeeeee
    6·2 answers
  • Pls help with this pls
    13·1 answer
  • Its an humble request to the moderators please see to the attachment
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!