Using distributive property, it would become 14x.
X1 + x2 / 2 , y1 + y2 / 2
8 + x2 /2 = 6
So x is 4
9 + y2 /2 = 6
So y is 3.
Answer is B ( 4, 3)
Please Mark Brainliest if it helped
Answer:
$4,160,000
Step-by-step explanation:
First, find the length of the new road in km using Pythagorean Theorem.
According to Pythagorean Theorem:
c² = a² + b²,
Where, c is the longest leg, which is the hypotenuse, a and b are the 2 other legs of the ∆.
Since we are calculating the lenght in km, convert each lenght of the two legs of the ∆ into km.
1 km = 1,000 m
10,000 m = 10 km
24,000 m = 24 km
c² = 24² + 10²
c² = 576 + 100
c² = 676
c = √676
c = 26 km
Lenght of the new road = 26 km
If cost of construction is $160,000 per kilometer, therefore, cost of constructing 26 km road = 160,000*26 = $4,160,000
Answer:
1.5 cups of lemonade per 1 lemon
Step-by-step explanation:
find the unit rate:
4/4=1
6/4=1.5
1.5 cups of lemonade per 1 lemon
I hope I read this correctly
You will need almost four cans of paint: 3.8088888888