It would be the letter A.
I hope this helps! <3
Width = 4ft
Length = 6ft
<u>Explanation:
</u>
Let length = l ,
So, width = 2l-8
Perimeter of rectangle = 2x(length + width)
According to the question,

Hence,
Width = 4ft
Length = 6ft
Answer:
<u><em>F(x)= 5*[
+ (a*b)*
+ a*b*x + C.</em></u>
Step-by-step explanation:
<u><em>First step we aplicate distributive property to the function.</em></u>
<u><em>5*(x+a)*(x+b)= 5*[
+x*b+a*x+a*b]</em></u>
<u><em>5*[
+x*(b+a)+a*b]= f(x), where a, b are constant and a≠b</em></u>
<u><em>integrating we find ⇒∫f(x)*dx= F(x) + C, where C= integration´s constant</em></u>
<u><em>∫^5*[
+x*(a+b)+a*b]*dx, apply integral´s property</em></u>
<u><em>5*[∫
dx+∫(a*b)*x*dx + ∫a*b*dx], resolving the integrals </em></u>
<u><em>5*[
+ (a*b)*
+ a*b*x</em></u>
<u><em>Finally we can write the function F(x)</em></u>
<u><em>F(x)= 5*[
+ (a*b)*
+ a*b*x ]+ C.</em></u>
Answer:
<h2><u>Toothpaste</u></h2>
Smiles = $0.215 per ounce
Tartar Free = $0.2075 per ounce
Bright = $0.19875 per ounce
I will buy Bright because it is the cheapest.
<h2><u>Sunscreen Lotion</u></h2>
Bronze Smart = $0.23625 per ounce
Ray Block = $0.25 per ounce
Healthy Glow = $0.3725 per ounce
I will buy Bronze Smart because it is the cheapest sunscreen here.
<h2><u>Deodorant</u></h2>
Fresh = $0.29875 per ounce
Clean Scent = $0.259 per ounce
Spring = $0.24833333333 per ounce
I will buy Spring because it costs less than the other deodorants.
Step-by-step explanation:
divide the cost by the ounces and you will get the cost per ounce
Have a nice day! :-)
We have to find the values of m and n. We know that the value of n is 5 times as much as the value of m : n = 5 m. Also n is 36 more than the value of m : n = m + 36. This is a system of equations. Of we substitute n = 5 m into the second equation: 5 m = m + 36; 5 m - m = 36; 4 m = 36; m = 36 : 4; m = 9. Finally: n = 5 * 9 ; n = 45. Answer: The values are n = 45 and m = 9.