1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
raketka [301]
3 years ago
8

P(It will rain tomorrow) = 1 - P(It will not rain tomorrow) true or false

Mathematics
1 answer:
Crazy boy [7]3 years ago
3 0

The answer is TRUE


There are only two possible outcomes


- Tomorrow it rains.

- Tomorrow it does not rain.

Thus the probability of one outcome dictates the probability of the other.


For example, imagine that


<em>P(It will rain tomorrow) = 1 </em><em> </em>(This means that you are 100% sure it will rain)


Then you can assure that


<em>P(It will rain tomorrow) = 1 - P(It will not rain tomorrow)</em>


<em>P(It will not rain tomorrow) = 0</em>

You might be interested in
Elimination method <br> 2x-7y=0<br> 4x+9y=0
Molodets [167]

Answer:

The answer to the question

5 0
2 years ago
Mcd de 35 y 45? Ayuda por favor ​
aleksklad [387]

Espero que te sirva de ayuda.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If l is parallel to m, find x and y​
soldier1979 [14.2K]

Answer:

x = 24, y = 15

Step-by-step explanation:

Find attached the step-by-step solution.

6 0
3 years ago
Bobby wants to go on a school trip that will cost him $250. He comes up with an equation that represents how much he needs to sa
monitta
Yes, Bobby will have enough money if he saves for 9 weeks. You can find this through either substituting w for 9 in the equation, or solving the equation itself. 

Substituting:

25(9)+30
Substitute w for 9. 

225+30
Simplify. 

225+30=255
Solve. 

255 is greater than 250, so yes, he will have enough money saved. 


Solving the equation:

25w+30=250
Original Equation

25w=220
Subtract 30 from both sides. 

w=8.8
Divide both sides by 25. 

The number of weeks he needs is 8.8. When rounding it up, you get 9. 


4 0
3 years ago
Costs $17.60 for a pack of 4 padlocks.Find the unit price in dollars per padlock.If necessary, round your answer to the nearest
mel-nik [20]

4=$17.60

1=$17.60/4

1=$4.40

Hole this helps :)

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Write an inequality to represent the situation: The temperature stays above -15 degrees.
    15·1 answer
  • How many tearms are in each factor of this expression 5(6+4x)
    5·1 answer
  • How many times dose 4 go into 98
    9·2 answers
  • Help will give brainliest
    14·2 answers
  • A rectangular field has an area of 162 m2.
    11·2 answers
  • Find the total number of outcomes if Johnny can choose between 6 pair of pants, 5 shirts, and 4 belts
    11·1 answer
  • It takes Ashton 40 minutes to read 50 pages. If
    9·1 answer
  • 3n^2-1 find the 2nd and 5th term
    10·2 answers
  • Write a poem about linear functions.
    14·1 answer
  • What is the value of this variable ?
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!