1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
valina [46]
3 years ago
13

Brandon and Michael are playing a card game with 7 friends. They are using decks of standard 52-card decks. If they want to

Mathematics
1 answer:
nalin [4]3 years ago
3 0

Answer:

9x = 52

Step-by-step explanation:

Brandon + Michael = 2 + 7 friends = 9

x= number of cards each player receives

Solve it by simply dividing 52 by 9 which gives you x = 5.78

So there would be only enough cards for each player to have 5. Then 7 left over.

You might be interested in
What is the property to equation <br><br> 3+2=2+3
hoa [83]

Answer:

Commutative property w.r.t '+'

Step-by-step explanation:

3+2 =3+2

As both side contain two variable and both are adding and their answer is also same.

5=5

so this is commutative property with respect to addition.

7 0
2 years ago
a half cup of pancakes mix has 5% total daily allowance of cholesterol. the total daily allowance of cholesterol 300 mg. how muc
arsen [322]
Hi there!

Since we know that the pancake mix has 5% of the daily allowance, which is 300 mg, we can just multiply 300 mg with 5 percent to get our answer.

First, let's divide 5% by 100% to know what we are going to multiply 300 mg with.

5% / 100% = 0.05

Let's multiply 300 mg with 0.05

0.05 * 300 = 15 mg

Thus, a 1/2 cup of pancake mix has 15 mg of cholesterol.

Have an awesome day! :)
6 0
3 years ago
FREEEEEEE POINTSSSS !!!!!!!!!
AnnyKZ [126]
HOLY THATS ALOT OF POINTS OMGUdjdjdbxbfkdnn
6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Question 1 (Essay Worth 2 points)
tekilochka [14]

Answer:

mu answer is A

Step-by-step explanation:

because if an point shows (0,0) shows the cost is $0 for 0 pound of dog food

hope this helps

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Tareq pays $22.10 for 2.6 pounds of salmon. What is the price per pound of the salmon?
kap26 [50]

Answer: $8.50/pound

Step-by-step explanation:

Price per pound --> take the total price and divide it by the number of pounds

$22.10 / 2.6 pounds = $8.50/pound

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Isaac won 122 pieces of gum playing hoops at the county fair. At school he gave four to every student in his math class. He only
    13·2 answers
  • Q. You're on a residential construction team doing
    5·1 answer
  • There were 3 fireworks shows last year. There were 3098 people at the first show, 5922 people at the second show, and 7024 peopl
    11·2 answers
  • 16x squares + 7x squared
    14·1 answer
  • an object begins at x=75.2m and undergoes a displacement of -48.7m. what is its final displacement(unit m)
    13·2 answers
  • x^2=6x+1 rewrite the equation by completing the square your equation should look like (x+a)^2=b or (x-c)^2=d
    8·1 answer
  • What is the intercept of -3x + 4y = 24
    14·1 answer
  • Solve the equation.<br><br> −23x+37=12
    8·2 answers
  • Already answered.
    9·1 answer
  • The slope of the line below is 3. Use the coordinates of the labeled point to
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!