1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Reika [66]
3 years ago
14

Simplify the expression. If not possible, write simplified. 3 - 2y +9

Mathematics
2 answers:
Len [333]3 years ago
8 0

Answer:

-2y + 12

Step-by-step explanation:

1) <em>Group like terms: </em>-2y + 3 + 9

2) <em>Combine like terms: </em>3 + 9 = 12

3) -2y + 12

Hope this helps and good luck with your assignment. (pleasem mark me brainliest if possible)<em> </em>

svlad2 [7]3 years ago
6 0

Answer:

-2y + 12

Step-by-step explanation:

3 - 2y +9

Combine the constants

-2y +3+9

-2y + 12

You might be interested in
A 5 pound bag of apples costs 4.50 and an 8 pound bag of the same type of apples costs 7.52 greg found the unit price which is t
irga5000 [103]

Answer: 0.04 per pound

Step-by-step explanation:

A 5 pound bag of apples costs 4.50.

The unit price will be 4.50 divided by 5 which will be:

4.50 ÷ 5 = 0.9

The unit price is 0.9 per pound

A 8 pound bag of the same type of apples costs 7.52.

The unit price will be 7.52 divided by 8 which will give:

7.52 ÷ 8 = 0.94

The unit price is 0.94 per pound

The difference in the unit prices will be the subtraction of 0.90 from 0.94.

0.94 - 0.90 = 0.04

The difference in the unit prices is 0.04 per pound.

6 0
3 years ago
What is the solution to this equation?<br> 9^x – 1 = 2 <br><br>A. 1 <br>B. 2 <br>C. -1/2 <br>D. 1/2​
choli [55]

Answer:

D

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
6th grade math help me please ! :))
polet [3.4K]

Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62

Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)

3 0
3 years ago
To keep up with rising expenses, a motel manager
Tema [17]
<span>22% of $40 is $8.80 so the now rate should be $40.00+$8.80=$48.80</span>
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
A palm tree casts a shadow that is 28 feet long. A 6 foot sign casts a shadow that is 8 feet long. How tall is the palm tree? Se
alukav5142 [94]

Answer:

21

Step-by-step explanation:

28/x=8/6

oopsie if im wrong

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A sequence is defined recursively by f(1) = 16 and f(n) = f(n-1) + 12 find f(4)
    5·1 answer
  • Is a 1/2 bigger than 1/8
    14·1 answer
  • Simon is doing a card trick using a standard 52 card deck. He shows his friend a card, replace it, and then shows his other frie
    8·1 answer
  • If the input is families and the output is pets, does this represent a function
    5·1 answer
  • Use the compound interest formula to find the present value P, for the following given values: A = $11, 200, i = 0.067, n = 120
    8·1 answer
  • How do I remember the customary units?
    11·1 answer
  • You want to make 3 pairs of earrings that are in the shape of isosceles triangles. Each earring will have a base of 2 cm. The wi
    5·1 answer
  • The graph below represents the distance of a dog from a trainer after a command is given.
    14·1 answer
  • PLEASE ANSWER AS SOON AS YOU CAN I WILL MARK BRAINLY
    8·2 answers
  • Pls help me frens......
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!