Answer: 0.04 per pound
Step-by-step explanation:
A 5 pound bag of apples costs 4.50.
The unit price will be 4.50 divided by 5 which will be:
4.50 ÷ 5 = 0.9
The unit price is 0.9 per pound
A 8 pound bag of the same type of apples costs 7.52.
The unit price will be 7.52 divided by 8 which will give:
7.52 ÷ 8 = 0.94
The unit price is 0.94 per pound
The difference in the unit prices will be the subtraction of 0.90 from 0.94.
0.94 - 0.90 = 0.04
The difference in the unit prices is 0.04 per pound.
Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62
Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)
<span>22% of $40 is $8.80 so the now rate should be $40.00+$8.80=$48.80</span>
Answer:
21
Step-by-step explanation:
28/x=8/6
oopsie if im wrong