1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sholpan [36]
3 years ago
15

If you have 4.00 gg of H2, how many grams of NH3 can be produced?

Business
1 answer:
n200080 [17]3 years ago
4 0

Answer:

22.49 g of NH3

Explanation:

The balanced equation for this would be:

3H₂+N₂ → 2NH₃

So let's take note of this:

We will need 3 moles of H₂ to produce 2 moles of NH₃.

Now let us convert:

First we determine the molar mass of H2:

Element:

     number of atoms   x     molar mass

H   =          2                 x       1.01 g/mol = 2.02 g/mol

Let's see how many moles of H2 there are in 4.00g

4.00 g\times \dfrac{1\;mole\;of\;H_2}{2.02g} = 1.98\;moles\;of\;H_2

Now we can see how many moles of NH₃ we can make given the ratio and convert it again to grams by getting the molar mass of NH₃:

1.98\;moles\;of\;H_2\times\dfrac{2\;moles\;of\;NH_3}{3\;moles\;of\;H_2} = 1.32\;moles\;of\;NH_3

This means that with 1.98 moles of H₂, we produce 1.32 moles of NH₃

So let's get the molar mass of NH₃ so we can convert it to grams:

N      =   1 x 14.01 = 14.01

H      =  3 x 1.01   = 3.03

                             17.04g/mol

1.32\;moles\;of\;NH_3\times\dfrac{17.04g\;of\;NH_3}{1\;mole\;of\;NH_3} = 22.49g\;of\;NH_3

You might be interested in
If your income is ​$5353 a​ month, the price of pizza is​ $5 and the price of a video is​ $4, how many pizzas will you buy and h
musickatia [10]

Answer:

We can rent 1,070.6  videos or purchase 1,338.25 pizzas or any combination between the budget line attached

Explanation:

We have to divide our income for the cost of each item and them draw the budget line

$5,353 / 5 = 1,070.6

$5,353 / 4 = 1,338.25

4 0
3 years ago
During a​ year, a​ firm's gross investment is ​$2 comma 000 and net investment is ​$1 comma 600. What is the​ firm's depreciatio
Leto [7]

Answer:

Option (D) is correct.

Explanation:

Given that,

During a​ year,

Firm's gross investment = $2,000

Firm's net investment = $1,600

Firm's depreciation = ?

Therefore,

Gross investment = Net investment + Depreciation

$2,000 = $1,600 + Depreciation

$2,000 - $1,600 = Depreciation

$400 = Depreciation

Hence, the firm's depreciation is $400.

6 0
3 years ago
Marginal productivity theory assumes that a worker’s income is a function of the contribution of that worker to the value of the
Dmitriy789 [7]

Marginal productivity theory assumes that a worker’s income is a function of the contribution of that worker to the value of the output. in business, this is called the "value-added" approach.

There is a correct theory called marginal productivity theory. Wages are paid at a level equal to the marginal revenue product of labor, the MRP (value of the marginal product of labor). MRP is the increase in income caused by the increase in output produced by the last employed worker.

The marginal productivity theory of income distribution proposes that each individual should receive income based on their contribution to total output. The marginal productivity theory of income distribution has been criticized for the following reasons. Income from inheritance is inconsistent with the theory.

Learn more about Marginal revenue here: brainly.com/question/13617399

#SPJ4

7 0
2 years ago
ABC C.o just completed an IPO with an investment bank on a firm-commitment basis. The firm issues 3 million shares of common sto
Brut [27]

Answer: $150,000,000

Explanation:

Question is:

What were the total proceeds from the common stock sale?

Total proceeds refer to the total amount that the sale of the stock generated. This means that you should not account for the underwriting fees as of yet but just the amount that came in.

= Number of shares sold * price per share

= 3,000,000 * 30

= $150,000,000

3 0
3 years ago
Your phone service provider offers a plan that is classified as a mixed cost. The cost per month is $50 flat rate for the first
kondor19780726 [428]

Answer:

D

Explanation:

The first 1000 minutes cost per month $50 and if you use 1200, minimum you will be charged with $50. To find the cost of the 200 reamining minutes, you multiply 200 times $0,35, which is the cost of one minute when you exceed 1000 minutes. Then you have:

$50⇒ for 1000 minutes

$70⇒ for 200 minutes

Total

$120⇒ for 1200 minutes

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Crab Cakes Ltd. has 5million shares of stock outstanding at $15 per share and an issue of $10million in 10 percent, annual coupo
    13·1 answer
  • Ariel is saving money to purchase a new computer before she leaves for college in two She wants to open a special account at a d
    15·1 answer
  • Risks of having a checking account
    7·1 answer
  • In 1980 Denmark had a GDP of $70 billion (measured in U.S. dollars) and a population of 5.1 million. In 2000, Denmark had a GDP
    6·1 answer
  • Here, the rod has a diameter d of 16 centimeters. The length from point A to point B, LAB, is 2 meters, and the length from poin
    15·1 answer
  • Granger has a boat worth $4,000 and a car worth about $8,000. He also has roughly $500 worth of tools. What is the value of asse
    5·1 answer
  • Which of the following is a financial​ crisis? A. Rebellion in Mexico and the assassination of a presidential candidate shook​ i
    6·1 answer
  • Revenues normally carry a _______ balance and are shown in the ______________. Credit; Balance sheet Debit; Balance sheet Credit
    9·1 answer
  • On January 1, 2018, equity account balances are as follows: Preferred Stock $ 500,000 Common Stock 1,000,000 Paid-In Capital in
    11·1 answer
  • Which of the following statements about the relationship between interest rates and bond prices is true? Multiple Choice There i
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!