Answer:
Hai
(-5)² = +25. i dont write - because 2 is a binary number.
-2³ = -8
(-3)(small5) = -243
(-2)⁴= +16
(-6)º= 1 ( because if any number's power is 0, then we can just write there 1.
good luck (:
we know that
The unit rate is $0.65 per foot
so
To find out the cost, multiply the unit rate by the length of the rope
so
0.65*(10.8)=$7.02
therefore
<h2>The cost is $7.02</h2>
The answer is C. 2x+3y=12
Answer:
Usually pounds (lb) .About an an average of 20 to 25 pounds (lbs)
Step-by-step explanation:
Since Marvin uses Customary units, and considering the Watermelon.
Pounds, He could estimate based on average of 20 to 25 pounds.
He could choose another customary units, but it wouldn't be practical and unusual to say a watermelon of 160 quarters, also it would leave all the listeners without parameters.
So, definitely pounds.
Answer:
Step-by-step explanation:
{x,y}={5,-5}