1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marysya12 [62]
3 years ago
6

4. Determine the following for the equation y = vx – 1.

Mathematics
1 answer:
solniwko [45]3 years ago
6 0

Answer:

this isnt the answer but it helps solve the equation so here is a little explanation

Step-by-step explanation:

Cost Equation

-Is a mathematical equation for a straight line, to predict total cost.

-Total cost = total variable cost + total fixed cost or Y = vx + f

-Y = total mixed cost

v = variable cost per unit of activity

x = volume of activity

f = fixed cost over a given period of time

You might be interested in
Are these a rational function?
Thepotemich [5.8K]
158.:$?&duck icy blue
5 0
3 years ago
Sandra calculated the missing side length of one of these triangles using the Pythagorean Theorem. Which triangle is it?
gregori [183]
Triangle D
Because the Pythagorean Theorem is only used with a RIGHT triangle
3 0
2 years ago
Is the center of dilation colinear with the hypotenuses of the right triangles shown?
Novay_Z [31]

Answer:

the answer is b

Step-by-step explanation:

i did the quiz

7 0
3 years ago
Which of the following lists is in order from least<br> to greatest?
Alex

Answer:

B

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Brand W: 500 napkins for $2.87
AlexFokin [52]
The best way, in my opinion, to do this, is to find the unit rate of each napkin brand, or the cost per napkin. To do this, divide the money amount by the amount of napkin they give you.

     /Brand W:2.87/500=.00574  \
     \Brand X: 1.27/200=.00635   \     These are the
     /Brand Y: .62/100  =.0062     /     cost per napkin.
    \Brand Z:  1.37/250=.00548  /

Which one out of these 4 values is the lowest value? Obviously the two with the 6 in the thousandths place are more expensive than the ones with the 5s in the thousandths place, so that already eliminates Brand Z and Brand W.

What do we have left?

<span>Brand X: 1.27/200=.00635 
</span><span>Brand Y: .62/100  =.0062  
</span>     Cool. Which of these is a smaller number? Tip: If the first number besides 0 is the same, check the next one! You should get that Brand Y is the cheapest! :) Hoped this helped!
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Two events A and B are independent with Upper P left-parenthesis Upper A right-parenthesis equals Upper P left-parenthesis Upper
    12·1 answer
  • Solve for n. <br><br> -67=-4n+3(1+6n)<br><br> show work!
    7·1 answer
  • Monday
    13·2 answers
  • Yasmine bought 6 gallons of apple juice after filling up 4 bottles of the same size with apple juice , she had 0.3 gallons of ap
    5·1 answer
  • Hurry will mark brainliest!!!!! when given and angle in degree and the radius how do you calculate the arc length give an exampl
    6·1 answer
  • 700,000+9,000+60+7 what is the standard form
    8·2 answers
  • Plz what is the answer?
    12·1 answer
  • Which statements describe the graph of 2 and StartFraction 8 over 9 EndFraction greater-than-or-equal-to x on a number line? Sel
    15·2 answers
  • Enumerate the 4 steps in solving. Simple problems?. step.1 .step. 2. step .3 .step 4?​
    6·1 answer
  • Brainlist to the right answer :)
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!