1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrews [41]
2 years ago
14

rachel is trying to find deminsions of her new office. the office is 150 aquare feet(area+150ft2) the width of the office is 5 f

eet shorter than the length find the dimensions of rachels office
Mathematics
1 answer:
viva [34]2 years ago
5 0

Answer:

Step-by-step explanation:

length =15 feet

width =10 feet

You might be interested in
69+69+69+69+69+69+6?
ss7ja [257]

Answer:

420

Step-by-step explanation:

Simple addition! I double checked!

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
2
8090 [49]
They each get 14 cents,
A quarter = 25c
A nickel = 5c
A dime = 10c
2 pennies = 2c

25 + 5 + 10 + 2 = 42c

42 divided by 3 is 14 cents
So Willie, Donald and Maya get 14 cents each
5 0
2 years ago
Victoria searched her house for quarters. She started with 17 quarters and found 6 more quarters. She then goes to the arcade. I
Viefleur [7K]

Answer:

11 games

Step-by-step explanation:

17+6=23

23/2=11.5

Victoria can play 11 games. You'd usually round up, but in this case you can't play half a game so she'll play 11 games and have one quarter leftover.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to 3 (5x – 4)?
finlep [7]
Answer: 15x - 12

Steps: 3 (5x - 4)
3 x 5x - 3 x 4
15x - 3 x 4
15x - 12
6 0
3 years ago
there are 15 cards , numbered 1 through 15 , if you pick a card what is the probability that you choose an odd number or a two
Paul [167]
I think the probability of picking an odd number is 7/15
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • My mother pays my brother twice as much allowance as she pays me because he cleans the bathrooms. Together we get $24 each week.
    6·1 answer
  • Aubrey buys 3 pens and 5 pencils for $15. She may also buy 4 pens and 6 pencils for $19. How much does one pencil cost?
    6·1 answer
  • Compex Copo
    15·1 answer
  • If you have 2 kids and 2 left how many you got
    5·1 answer
  • According to a study published in the New England Journal of Medicine, overweight people on low-carbohydrate and Mediterranean d
    15·1 answer
  • 7/6 x 2/5, then put in simplest form
    12·2 answers
  • Factor the expression using the GCF.<br><br> 26x - 13
    10·2 answers
  • I’m confused, any help?
    11·2 answers
  • Write the value of each expression in standard form. Expression Standard Forr 2hundres×10 in standard form​
    13·1 answer
  • Need help with this math question please
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!