1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Charra [1.4K]
3 years ago
13

at the store brand A potato chips were $11.92 for 4 bags brand B potato chips were $11.34 for 6 bags which brand is a cheaper pr

ice ?
Mathematics
2 answers:
maxonik [38]3 years ago
7 0
Brand B was cheaper in price
jasenka [17]3 years ago
7 0

Answer:

Brand B chips are more cost-effective.

Step-by-step explanation:

Start by dividing the price by the amount of bags of chips you get for the price. That will give you the price per bag. Then compare the two. Which one has a higher price per bag? Brand A has a price per bag of 2.98. Brand B has a price per bag of 1.89. Therefore, Brand B is a cheaper brand.

You might be interested in
Figure 22: Find the total yellow area.
Pachacha [2.7K]

Step-by-step explanation:

area of rectangle = l × h

= 9 × y

= 72

9 × y = 72

y = 72÷9

y = 8cm

area of circle = 50.27cm²

total area of the logo = 2(50.27) + 72

= 100.54 + 72

= 172.54cm²

3 0
2 years ago
Which of the numbered stones shown cannot be mapped to another with a rigid motion?​
Andreas93 [3]

Answer:

7,8,11,12,13,14

8 0
2 years ago
I have no idea help please
Sliva [168]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help!! Use the information from this table to answer the questions
kogti [31]

Answer:

im pretty sure it’s a line graph

Step-by-step explanation:

it would make the most sense because the years are going in chronological order

7 0
3 years ago
If you subtract -46 from twice a number, the result is 548, how do u find the number
Juliette [100K]
Add -46 and -46 to the final answer
8 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help in 2 3 4 5 6 7 8
    14·1 answer
  • Solve x: x/12 - 5 = 7 pls help​
    9·1 answer
  • The Jackson family went out to dinner
    11·1 answer
  • How do I solve this problem 3.3=×-4.6
    8·2 answers
  • Please help me out!!
    9·1 answer
  • Calculate the m angle CLA , given m arc AC = 160° and m arc AKC = 200°.
    7·2 answers
  • What's the slope and y-intercept of the equation y = 9? Question 3 options: A) m = 0; b = -9 B) m = 0; b = 0 C) m = 0; b = 9 D)
    10·1 answer
  • Help please! will mark brainliest!
    8·2 answers
  • Under his cell phone plan, Justin pays a flat cost of $56 per month and $5 per
    15·1 answer
  • Please help me ill give brainly to best answer
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!