1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nezavi [6.7K]
3 years ago
7

Holly rode her bike for 24 miles at 6 miles per hour. She finished her ride at 1:00 p.m.

Mathematics
1 answer:
Bezzdna [24]3 years ago
8 0
Time = distance/speed
Since you want to find the time Holly spent riding, you need to divide her distance (24 miles) by her speed (6 miles/hour) to get the number of hours (4) that she rode. Her starting time added to the time spend riding will give her ending time. One must subtract the riding time from the ending time to find the starting time.

Selection A is appropriate.
You might be interested in
Find the volume of the figure.
Valentin [98]

11.2 x 11 x 8 is 985.6

so uh- yeah i hope that helped lol

6 0
2 years ago
Find a counter example. The product of any integer and 2 is greater than 2
spin [16.1K]
Exception if the integer is a negative
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
The cooking time for a piece of meat is proportional to the weight of the meat. What is the value of the constant for this relat
Vesna [10]
The temperature of the oven/cooking thingy. The weight and time always change. But the temp doesn't.
6 0
3 years ago
Debbie is 5 years older than
vovikov84 [41]

Answer:

Susan is 3 years  and Debbie is 8 years old. after 2 years Susan will be 5 Years and Debbie will be 10 years old

Step-by-step explanation:

let the present age of Susan be x years then Debbie is x+5 years

in 2 years

x +2 = x+5+2/2

x+2=x+7/2

2x +4 = x+7

x=3

6 0
3 years ago
20.41312<br> (a) The given number truncated to four decimal places is
Ivanshal [37]

Answer:

20.4131

Step-by-step explanation:

You need to have only 4 decimal places after , last decimal being approximated

8 0
3 years ago
Other questions:
  • At the convenience store, a 12 pack of Dr. Pepper costs $3.96. How much does each can cost?​
    14·2 answers
  • Use the Distributive Property to simplify the expression 7(x−4)7(x−4).
    15·2 answers
  • Marty drives 150 miles for 3 hours. What is the unit rate?
    8·1 answer
  • Which of the following could be the number shown on the number line
    9·1 answer
  • (-3,-5) (2,5) midpoint
    15·2 answers
  • Can someone please help me
    9·1 answer
  • I keep posting the next questions but help anyways pleasee
    15·1 answer
  • The yearly cost in dollars y for a memever at a video game arcade based on total game tokens purchased x is y=1/10x+60. A nonmem
    11·1 answer
  • Someone help me ASAP
    7·2 answers
  • Please reply to my question I will surely mark u as brainly
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!