1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Grace [21]
3 years ago
12

If cos Θ = negative 4 over 7, what are the values of sin Θ and tan Θ?

Mathematics
1 answer:
FinnZ [79.3K]3 years ago
7 0
Given cos theta is equal to - 4/ 7 then we can conclude that theta is in the second and third quadrants. In this case, the other leg is equal to square root of (7^2 - 4^2 ) equal to square root of 33. In this case, sin theta can be equal to +- square root of 33 / 7 and tan theta is equal to +-square root of 33 / 4.
You might be interested in
Tyrone biked 45 miles at an average speed of 18 miles per hour, without stopping. About how long did the ride take him? Use the
Goshia [24]

Answer: 2 1/2 hours

Step-by-step explanation: 45/18 = 2 1/2

5 0
11 months ago
495x43
Mashcka [7]

Answer:a) $5.64  b)  21 ounces of tea leaves

Step-by-step explanation:

Step 1

5 ounces of tea leaves can be bought with  $2.35

1 ounce of tea can be bought with =$2.35/5 =$0.47

12 ounces at the same rate  can be bought with

=12 x $0.47 = $5.64

b) 5 ounces of tea leaves can be bought with  $2.35

? Ounces of tea leaves can be bought with $10

$2.35 =5 ounces of tea

$10 = ? ounces of tea

           = (10 x  5)/2.35

           =50/2.35

=21.27 rrounded to 21 ounces of tea leaves

5 0
2 years ago
Reggie has $36.40 in nickels and $36.40 in dimes. What is the ratio of the number of nickels to the number of dimes that Reggie
Dmitry [639]

D 2:1, because a dime is worth twice as much as a nickel

Because the question has number of nickels listed first in the ratio that makes the answer 2:1 as opposed to B 1:2. Also, two nickels equal the same amount as one dime so for every two nickels there is one dime. In this case, there are 728 nickels and 364 dimes. 728/364 = 2/1 (simplifies down to the fourth ratio given)

6 0
2 years ago
Ellen flipped a coin 80 times. The coin landed heads up 44 times and tails up 36 times. Compare the theoretical and experimental
devlian [24]

Given:

Ellen flipped a coin 80 times. The coin landed heads up 44 times and tails up 36 times.

To find:

The theoretical and experimental probabilities of the coin landing tails up and compare them.

Solution:

We know that, the coin landed either heads up or tails up. So, the theoretical probabilities of the coin landing tails up is

P(T)=\dfrac{Tails}{Total}

P(T)=\dfrac{1}{2}

P(T)=0.5

Ellen flipped a coin 80 times. The coin landed heads up 44 times and tails up 36 times.

Total = 80

Tails =36

The experimental probabilities of the coin landing tails up is

P(T)=\dfrac{Tails}{Total}

P(T)=\dfrac{36}{80}

P(T)=0.45

Therefore, the theoretical and experimental probabilities of the coin landing tails up are 0.5 and 0.45 respectively. The theoretical probability is greater than the experimental probability.

6 0
2 years ago
PLZZZ help!!
kondor19780726 [428]
I think is B, because HL is only for right triangles
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A kitchen makes 2,944 ounces of soup each week. There are 128 ounces in 1 gallon. How many gallons of soup does the kitchen make
    12·1 answer
  • You have 65% of your homework left to complete. What decimal and fraction represent the amount of homework you have finished?
    9·1 answer
  • Simplify the expression. Write the answer using scientific notation 8(8.8x10^12)
    7·1 answer
  • Two cities are 45 miles apart. Two trains, with speeds of 70 mph and 60 mph, leave the two cities at the same time so that one i
    9·1 answer
  • Please Help! i am on the last stretch for a test, and i seriously need help with this question. i know its lame, but i really am
    6·2 answers
  • What is the expression of 60 cupcakes he gives the rest away.Each morning ,he also makes 48 brownies. He gives 4 and sells the r
    7·1 answer
  • A package of 3 shirts costs $12.90. If every shirt costs the same, how many shirts can be purchased for $55.90
    15·1 answer
  • HELP MEEE PLEASEE I WILL MARK BRAINLIEST
    10·2 answers
  • Find the equation of the parabola that passes through each set of points. (4,10), (0,-18),(-2.-20)
    12·1 answer
  • Larry needs 45 ounces of graph juice for 6 guests. Later, he finds out that 26 guests are coming. how much graph juice does he n
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!